Česká pobočka T-Mobilu se loni vrátila k růstu, když její celkové tržby stouply o 1,3 procenta na 24,07 miliardy korun. Provozní zisk operátora ale klesl o čtyři procenta na 10,04 miliardy korun. Počet zákazníků se zvýšil zhruba o 170 tisíc na šest milionů. Celkové tržby T-Mobile naposledy zvýšil v roce 2008, od té doby stále klesaly.

Růstu tržeb operátor dosáhl zejména díky koupi provozovatelů pevných sítí T-Systems a GTS Czech, kteří poskytují služby firemním zákazníkům. Příjmy z mobilních služeb klesly o čtyři procenta na 18,9 miliardy korun. Průměrná měsíční útrata mobilních zákazníků klesla meziročně o devět procent na 263 korun.

"Byl to náš nejrušnější rok. Nejenže jsme zásadně změnili organizaci a způsob práce, ale museli jsme změnit i způsob myšlení," uvedl generální ředitel T-Mobilu Milan Vašina.

Počet tarifních zákazníků se zvýšil o pět procent na 3,5 milionu, počet lidí s předplacenou kartou stagnoval na 2,5 milionu. Údaje od loňského prvního čtvrtletí zahrnují zákazníky virtuálních operátorů využívajících infrastrukturu T-Mobilu. Podíl odcházejících zákazníků stoupl z 1,1 na 1,3 procenta měsíčně.

Mobilní zákazníci operátora loni provolali průměrně 151 minut měsíčně, tedy o čtyři procenta meziročně více. Objem přenesených dat vzrostl o 59 procent a dosáhl téměř 10 terabytů. Rostoucí využívání datových služeb se odrazilo v růstu podílu nehlasových služeb na tržbách o čtyři procentní body na rekordních 38 procent.

T-Mobile v Česku působí od roku 1996 a je podle počtu zákazníků největším mobilním operátorem v ČR. Od minulého roku je po dokoupení minoritního podílu stoprocentním vlastníkem firmy Deutsche Telekom.

Konkurenční operátor O2 ze skupiny PPF představil finanční výsledky nedávno. Za celý rok utržil 44,7 miliardy korun, což znamenalo pokles o pět procent. Provozní zisk pak poklesl o 13 procent na 16 miliard.

 

 

Mateřskému Deutsche Telekomu se loni dařilo

Německé telekomunikační skupině Deutsche Telekom vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí provozní zisk o 9,5 procenta na 4,44 miliardy eur (121,7 miliardy korun). Hospodaření podpořila hlavně americká divize T-Mobile US. Firma současně oznámila, že plánuje v příštích čtyřech letech zvýšit dividendu, protože očekává další růst zisku i tržeb.

Čtvrtletní výsledky překonaly očekávání analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru čekali zisk 4,37 miliardy eur. Tržby stouply o 8,5 procenta na 17 miliard eur (466 miliard korun) a rovněž překonaly očekávání. Očištěný čistý zisk vzrostl o 12,4 procenta na 399 milionů eur.

Příjmy americké mobilní divize T-Mobile US vzrostly o 17,5 procenta na 8,1 miliardy dolarů (195,6 miliardy korun). Provozní zisk EBITDA se v této divizi zvýšil o 27,5 procenta na 1,7 miliardy dolarů (41 miliard korun). Počet klientů v období od října do prosince vzrostl o 2,1 milionu na 55 milionů, za celý rok počet zákazníků stoupl o 8,3 milionu.

V Německu se tržby zvýšily o 1,6 procenta na 5,7 miliardy eur, provozní zisk EBITDA pak stoupl o 1,3 procenta na dvě miliardy eur. Vysoký byl růst hlavně v mobilní divizi, a to díky zájmu o chytré telefony.

Firma za loňský rok navrhla vyplatit dividendu 0,5 eura za akcii, tedy ve stejné výši jako v předchozím roce. Společnost však současně slíbila, že v příštích letech počítá se zvýšením dividendy. Analytici očekávají, že za letošní rok by mohla dividenda stoupnout na 0,52 eura.

Deutsche Telekom je bývalý německý telekomunikační monopol a podle výše tržeb je největší telekomunikační skupinou v Evropě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist