Jihokorejské firmy by se mohly podílet na vybudování vysokorychlostní dráhy z centra Prahy na Letiště Václava Havla. Po jednání se svým protějškem So Sung-hwanem to sdělil český ministr dopravy Dan Ťok, který doprovází premiéra Bohuslava Sobotku na čtyřdenní návštěvě Jižní Koreje.

"Vyzval jsem jihokorejské kolegy, aby se přihlásili do plánovaného tendru na výstavbu dráhy na pražské letiště. Máme zájem, aby se konečně dostavělo spojení, které umožní dostat se z letiště do centra za méně než dvacet minut," uvedl ministr.

Tendry na jednotlivé části stavby by mohly být vypsány do tří až čtyř let, uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. V současnosti připravuje správce železniční sítě Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) studii proveditelnosti, která by měla být hotová do poloviny roku. Na podzim by tak podle Neřolda mělo být jasné, jakou variantu budoucí tratě ministerstvo vybere.

Podle mluvčího SŽDC Jakuba Ptačinského se v současnosti uvažuje o čtyřech variantách lišících se například tím, odkud se odbočka na letiště povede, nebo otázkou, zda má být rychlíkové spojení vedené takzvaným Pražským Semmeringem. To vychází z požadavků EU, která žádala napojení letiště prostřednictvím rychlíkových spojů. Zatímco spoje vedoucí po kladenské trati by končily na Masarykově nádraží, spojení přes Semmering by cestující dopravilo na pražské hlavní nádraží.

V současnosti je podle Ptačinského zřejmé, že trať na letiště by měla být dvojkolejná a elektrifikovaná. Celá stavba by měla vznikat po částech a celkem stát zhruba 20 miliard korun. Jako posun v jednáních označil mluvčí i nedávné odstoupení Prahy 6 od požadavku vést železnici pod touto městskou částí v tunelu. Radnice podle něj souhlasila s lacinější variantou části trati vedené na povrchu a části v zářezu, což je pro správu železnic, která je investorem budoucí stavby, ekonomicky schůdné.

Ministr Ťok při návštěvě Jižní Koreje

Ministr Ťok při návštěvě Jižní Koreje.

Se svým resortním kolegou Ťok jednal mimo jiné také o zkušenostech, které mají Korejci s takzvanou "chytrou kartou" pro dopravu. V Jižní Koreji funguje jedna karta na metro, autobusy, železnici, taxíky a placení mýtného po celé zemi.

Tématem rozhovoru mezi ministry byly také možnosti využití zkušeností jihokorejských firem při modernizaci železniční sítě či výstavbě silnic v České republice.

Ťok je jediným ministrem ve vládní delegaci doprovázející premiéra Sobotku na cestě po Jižní Koreji. Cílem návštěvy této asijské země je podle Úřadu vlády ČR především posilování ekonomické spolupráce, které by mohlo přispět k získání nových investic a vytvoření nových pracovních míst.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru