První dojem hraje velkou roli a značný podíl na něm má také naše oblečení. Není tedy divu, že řada společností trvá na tom, aby její pracovníci dodržovali jistý dress code. I v případech, kdy nic takového není pevně stanoveno, existují pravidla, která by se měla respektovat. Jaká jsou?

Do kanceláře je pro ženy vhodný kostým, a to buď se sukní, nebo kalhotový, případně kombinace sukně či kalhot se svetříkem či kvalitním tričkem. Sako s kalhotami typu bermudy není sice vysloveně zakázané, ale není příliš vhodné. Ženy si mohou obléci i sukni s halenkou či šaty.

"K jakémukoliv typu oblečení vždy patří punčochové kalhoty, bez ohledu na to, jestli je venku i v kanceláři zima nebo teplo. Boty nejlépe zavřené či se zavřenou špičkou. Sandály jsou většinou akceptované, ale vizážisté nad nimi nejásají. Pokud je žena nosí, pak na neformální příležitosti nebo dny a nehty na nohou by v takovém případě neměly být nabarveny," vysvětluje Olga Medlíková, lektorka pro business. 

Co se týká barev, druhu látky či střihu, ty podléhají výkyvům módy, nikdy by ale nemělo jít o transparentní materiál. Vizážisté rovněž doporučují, aby sukně končila minimálně dlaň nad kolenem, když žena sedí. 

Pravidla oblékání se dotýkají i mužů. Pro formální příležitosti je pro ně ideální oblek, jednobarevný nebo kombinovaný, tedy s rozdílnou barvou kalhot a saka. K němu kvalitní košili, nejlépe z méně mačkavého materiálu, a kravata. "Ponožky doporučuji  dlouhé, aby nebylo vidět lýtko, když dá muž nohu přes nohu. Boty v souladu s oblečením, ne na surové gumě. Jehlice do kravaty a kapesníček do kapsičky saka už není podmínkou, ale může být příjemným doplňkem. Pro příležitosti méně formální může muž použít kalhoty s košilí, případně kvalitním rolákem nebo trikem, ale vždy s límečkem," upozorňuje Medlíková.

Muž ve společnosti 

A jak je tomu ve společnosti? Frak je vhodný pro slavnostní večerní příležitosti, obvykle po 20. hodině. To, že si jej muži mají obléci, se obvykle výslovně uvádí na pozvánkách. 

Smoking je pro změnu vhodný pro večerní příležitosti konající se po 19. hodině, jako jsou recepce a večeře. Povinnost se do něj obléci se rovněž uvádí na pozvánkách. Přijatelný je jak v černé, tak bílé barvě.

Kombinovaný oblek se používá pro odpolední návštěvy, menší večerní příležitosti. Sako může být vyrobeno z černého sukna, vesta ve stejné barvě a k tomu například proužkované kalhoty. 

Černý nebo tmavý oblek je univerzálním oblečením, které se hodí během dne i večera. To samé platí pro vycházkový oblek. V zimě jsou lepší obleky tmavší barvy, v létě zase světlejší. Oblek může být doplněn vestou, přičemž se poslední knoflík nezapíná. 

Doplňky ke společenským příležitostem pro muže?

Jako doplňky mohou sloužit různé pláště, pozor však na to, aby byly balónové nebo kožené. "Raději doporučuji volit tmavou barvu a se skrytým spodním zapínáním. Boty černé kožené, nejlépe šněrovací a s tenkou podrážkou. Určitě se vyhněte obuvi s gumovou podrážkou a ani mokasíny nejsou vhodné," dodává Medlíková. Kravata by měla být z hedvábného či jiného kvalitního materiálu, to platí i o motýlku.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info 

K oficiálním příležitostem je možné sáhnout po kapesnících, ty je dobré volit bílé, bez krajek. Košile k fraku i smokingu by měli pánové vybírat s tvrdým límečkem s ohrnutými růžky, nejlépe bez přišitých knoflíků. Doplňují se kvalitními manžetovými knoflíčky. Šperky by měly být zásadně nenápadné, povoleny jsou u pánů hodinky, prsteny či jehlice do kravat.

Dámy ve společnosti 

Pokud si muž bere do společnosti frak, žena by měla zvolit vhodnou večerní toaletu. Patří k ní dlouhé šaty bez rukávů, punčochy, lodičky a malá kabelka. Rukavičky jsou vhodné na plesy, gala představení či k velkým slavnostním příležitostem. K velké večerní toaletě se nikdy nenosí klobouk, ozdoby do vlasů jsou naopak vhodné. 

Malá večerní toaleta je zas protějškem smokingu. Odbornice popisuje: "Ženy mohou zvolit šaty různých délek s krátkým i dlouhým rukávem. Vždy musí mít punčochy a na nohou mohou opět nosit lodičky, eventuálně boty se zavřenou špičkou a volnou patou. Jako doplněk volit kabelku i rukavice. V tomto případě klobouk žena mít může, avšak nemusí být, stačí květina nebo ozdoba ve vlasech. Hodí se na různé recepce, koktejly, hudební večery či formální večeře."

Dámské vycházkové šaty mohou být ušity z klasických materiálů, nosí se vcelku či vícedílné. Vhodné jsou pro návštěvy, obědy i vernisáže. 

Doplňky ke společenským příležitostem pro dámy 

Základním pravidlem pro dámy jsou vždy punčochy. Měly by být kvalitní a zvolené tak, aby barevně nenarušovaly oblečení. Pokud je v létě horko, dá se situace obejít punčochami ve spreji, neboli nástřikem, který imituje punčochy. Snadno se smyje ve sprše.

Dále mohou ženy volit z nepřeberného množství plášťů, ale raději jednobarevných se společenským střihem. Plášť může být eventuálně doplněn kožešinou, samozřejmě i umělou.

Kabelka by měla ladit k oblečení materiálem i barvou. "Co se týče rukavic, volí se krátké, polodlouhé i dlouhé a k jídlu se vždy svlékají. K podání ruky se hodí sundat jen pravou rukavici. Mezi slavnostní obuv patří lodičky či sandály s podpatkem. Vždy však vybrat s uzavřenou špičkou," dodává Medlíková.

U make-upu a vůně méně znamená více. Přes den je vhodné jemné líčení, večer může být vzhledem k umělému osvětlení výraznější.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist