Představenstvo telekomunikační firmy O2 schválilo její rozdělení na dvě společnosti. Od O2 se odštěpí nová firma pod názvem Česká telekomunikační infrastruktura, která bude vlastnit a provozovat pevné a mobilní sítě a datová centra. Rozdělení musí schválit akcionáři na valné hromadě. Společnost to v pátek oznámila ve zprávě investorům.

V O2 má majoritu 83 procent PPF Petra Kellnera.

Podle generálního ředitele O2 Tomáše Budníka má oddělení infrastruktury přinést zvýšení efektivity v obou firmách a možnost pružněji reagovat na aktuální situaci na trhu. O2 zároveň rozdělení usnadní podnikat bez omezení daných regulací, protože na řadě trhů je dominantním hráčem.

"Naše společnost aktuálně provozuje dva velmi odlišné druhy podnikání. Vedle poskytování služeb zákazníkům se zaměřujeme i na budování a provoz infrastruktury. Každá ze společností se přitom řídí jiným investičním horizontem a zajišťuje své podnikání s jinou mírou rizika," dodal Budník.

Cena akcie bude klesat

O2 sníží základní kapitál z 27,5 na 3,1 miliardy korun. Jmenovitá hodnota každé akcie klesne ze stávajících 87 na deset korun. "Jmenovitá hodnota akcií má čistě účetní význam a nemá vliv na velikosti podílu akcionářů na společnosti ani na skutečnou hodnotu akcií, která je dána tržní cenou. Pro akcionáře se tak změnou jmenovité hodnoty akcií nic nemění," podotkl Budník.

Každý akcionář O2 obdrží k jedné akcii operátora jednu akcii nové společnosti. Akcie České telekomunikační infrastruktury nebudou obchodovány na burze, firma nabídne vlastníkům, kteří budou hlasovat proti schválení rozdělení, jejich odkup. Znalec odštěpovanou část ocenil na 46,9 miliardy korun.

"Je třeba upozornit na to, že cena, za kterou budou mít akcionáři možnost cenné papíry odprodat, není v současné době zcela jasná. Určí ji až znalecký posudek sestavený k rozhodnému datu uskutečnění transakce," říká k tomu analytik BHS Jiří Zendulka.

Cenné papíry O2 v pátek na burze v Praze klesly o více než čtyři procenta na 208 korun.

"Odhaduji, že dnešní zpráva bude investory přijata negativně a kurz akcií O2 zaznamená další pokles. Důvodem je především rozhodnutí společnosti neumístit Českou telekomunikační infrastrukturu na burzu. Akcionáři tak nebudou mít možnost tyto cenné papíry jednoduchým způsobem prodat," upozorňuje Zendulka.

Na druhou stranu se všem minoritním akcionářům, v případě nesouhlasu s transakcí, otevírá cesta získat ze současné investice finanční prostředky.

"Společností zmiňovaný posudek k úvodu roku zatím indikuje majetkové ocenění nové akcie ve výši přes 148 korun. Lze tak očekávat, že v nově vzniklé společnosti PPF následně ještě navýší podíl a ovládne ji výrazněji než současné O2 C.R," dodává Zendulka.

Čistě teoreticky se podle analytika nová akcie  České telekomunikační infrastruktury může nakonec objevit na neregulovaném trhu typu OTC. "O tom ale bude jasno až v okamžiku, kdy bude zveřejněna právní forma, tedy ISIN, nového cenného papíru," doplňuje.

V momentě, kdy akcionář O2 získá na účet i cenné papíry nově vzniklé firmy, klesne cena akcie O2. Součet hodnoty "staré" akcie O2 a "fiktivní ceny" nové akcie České telekomunikační infrastruktury by měl dát dohromady hodnotu původní akcie O2 před štěpením.

Cenné papíry České telekomunikační infrastruktury bude ale moct investor prodat pouze tzv. na přímo.

"Takové transakce se většinou domlouvají v diskuzích na specializovaných webech zaobírajících se obchodováním s akciemi. Reálné vypořádání pak proběhne přes obchodníka s cennými papíry. Je to podobné jako u akcií zbylých z kuponové privatizace, které se již neobchodují na burze, ale jsou veřejně převoditelné," říká analytik BHS.

Do nové firmy přejde třetina zaměstnanců

Česká telekomunikační infrastruktura získá z O2 veškerý majetek a veškeré dluhy, které se týkají Divize Infrastruktura a velkoprodej. Získá tak pevnou telekomunikační síť a fyzickou infrastrukturu mobilní sítě, ústředny, dohledová centra, informační systémy a databáze pro správu sítí a datová centra včetně budov.

Do nové firmy přejde 1241 zaměstnanců z celkem 4352 pracovníků O2 ČR a získá také dceřiné firmy Czech Telecom Germany a Czech Telecom Austria. V O2 zůstanou práva k užívání telefonních čísel a mobilních kmitočtů a ostatní dceřiné firmy včetně slovenského operátora O2 Slovakia.

V představenstvu správce infrastruktury zasedne dosavadní šéf síťové divize a člen představenstva O2 Petr Slováček, člen představenstva O2 Michal Frankl a Ladislav Chvátal z PPF Partners. Slováček a Frankl podle informací ČTK zároveň přestanou být členy představenstva O2.

Prvními třemi členy dozorčí rady budou zástupci PPF Robert Ševela, Kateřina Jirásková a Lubomír Král.

O2 zároveň oznámila, že ukončila jednání o poskytnutí půjčky 24 miliard korun mateřské PPF. Ta předpokládá, že jednání se obnoví po zápisu obou firem do obchodního rejstříku a splnění všech zákonných podmínek.

Investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera získala majoritní podíl 66 procent v O2 od španělské Telefóniky na začátku loňského roku. Cena za transakci byla 63,6 miliardy Kč. V současnosti má přes 83 procent akcií firmy. O2 má téměř 5,1 milionu mobilních zákazníků a provozuje 1,3 milionu aktivních pevných linek.