Nízkonákladový letecký dopravce Wizz Air v pondělí oficiálně nabídl své akcie na londýnské burze. Cenné papíry společnosti (WIZZ) po začátku obchodování stouply o 2,21 procenta na 13,49 libry za akcii. V pátek večer při ukončení neoficiálního obchodování byly na úrovni 13,10 libry.

Povolení ke vstupu na burzu maďarská společnost dostala na konci února. Primární nabídkou akcií (IPO) chtěla získat 420 milionů eur. Největší nízkonákladový přepravce ve střední a východní Evropě nabídl přes 23 milionů akcií za průměrně 11,50 libry za akcii.

Na konci minulého týdne se díky povolení vstupu na burzu akcie firmy prodávaly téměř o osm procent výše, než byla původní nabídková cena. Wizz Air chce vstupem na burzu získat přístup k levnému kapitálu a chce být konkurenceschopnější vůči svým největším rivalům EasyJet a Ryanair.

O plánovaném kroku aerolinky hovořily už v květnu minulého roku. Tehdy společnost oznámila, že chce v rámci IPO získat z prodeje akcií až 200 milionů eur. Poté zvýšila plán emise na 300 milionů eur. V červnu však z plánů sešlo.

Wizz Air vznikl v roce 2003 a na trhu střední a východní Evropě má podíl zhruba 38 procent. Aerolinky mají celkem 18 provozních základen ve střední a východní Evropě, včetně Prahy a Brna. V červnu otevře v Košicích svou první základnu na Slovensku. Na otevření nových tras v rámci západní Evropy zatím firma nepomýšlí.

Akcie Wizz Air v pondělí dopoledne. V grafu je srovnání s neoficiálním obchodováním v předchozích dnech.

WizzAir

Zdroj: Yahoo Finance

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru