Akcie telekomunikačního operátora O2 ztratily v reakci na páteční oznámení o rozdělení společnosti 10,1 procenta. Už v pátek přitom odepsaly 4 procenta. Akcionáři, kteří budou souhlasit se štěpením společnosti, budou mít poté podle analytika Patria Finance Tomáše Tomáčnyho v ruce nelikvidní cenné papíry.

Po pondělní uzávěrce na burze činila cena jedné akcie O2 187 korun. Za podobnou - historicky nejnižší - částku 184 korun se cenné papíry O2 prodávaly naposledy po teroristických útocích v USA v září roku 2001. "Důvodem je především rozhodnutí neumístit Českou telekomunikační infrastrukturu na burzu," souhlasí s Tomčánym analytik BHS Jiří Zendulka.

Čistě teoreticky se však podle něj nově vzniklé akcie České telekomunikační infrastruktury můžou nakonec objevit na neregulovaném trhu typu OTC. "O tom ale bude jasno až v okamžiku, kdy bude zveřejněna právní forma, tedy ISIN, nového cenného papíru," dodává Zendulka. 

Expert pro O2 odhadl, že část, která bude vyčleněna do nové společnosti, má hodnotu 46,9 miliardy korun neboli 151 korun na akcii. Na původní O2 tak zbývá méně než 60 Kč na akcii. Analytik Patria Finance Tomáš Tomčány se domnívá, že hodnota "staré" O2 může být ale po dělení ještě nižší.

"Podle nás by potenciální investoři O2 po oddělení měli požadovat diskont za to, že nevlastní klíčovou infrastrukturní část byznysu. Dále si myslíme, že po oznámení dělení společnosti výrazně klesá šance na zajímavou dividendu v budoucnu," tvrdí Tomčány.

"Telekomunikace jsou jako sektor obecně investory vyhledávané především kvůli vyšším dividendám. Platí to zejména v USA. V současnosti považuji u O2 C.R. dividendu za velmi nepravděpodobnou," doplňuje další z faktorů pondělního propadu na ceně akcie Zendulka.

Vývoj ceny akcií O2 ČR:

O2 v2

Zdroj: Reuters