Od 1. ledna 2016 bude v České republice zavedena elektronická evidence tržeb. V úterý to na konferenci, kterou pořádala Hospodářská komora (HK), řekl ministr financí Andrej Babiš. Návrh příslušného zákona chce předložit vládě 8. dubna. "Zvládnout tenhle revoluční projekt nebude jednoduché, všichni nám do toho hází vidle. Na ministerstvu financí nemáme dostatečné odborné zázemí, a navíc kvůli nákupu počítačů a programového vybavení nás někdo udal na ÚHOS. Pokud ale nestihneme zavést elektronickou evidenci tržeb od 1. ledna, nic se neděje, zavedeme od 1. dubna," dodal.

V souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb navrhne ministerstvo financí snížení DPH, a to z 21 na 15 procent. Toto snížení sazby daně se však bude týkat výhradně restaurací a stravovacích provozů. Celkem by se měla nová povinnost týkat až 600 tisíc obchodníků, provozovatelů restaurací, hoteliérů, řemeslníků a poskytovatelů služeb. Ti si budou muset na své náklady zajistit potřebné technické i programové vybavení a také dostatečně rychlé připojení k internetu.

Prezident Hospodářské komory, Vladimír Dlouhý, se domnívá, že by stát měl zároveň se zavedením evidence tržeb snížit podnikatelům daně. "Očekáváme také souběžný daňový bonus pro podnikatele. V Chorvatsku například snížili sazbu DPH," řekl. Zavedení evidence tržeb podle chorvatského modelu ale komora podporuje. "Nechceme taková daňová opatření, která dávají při vymezování povinnosti podnikatelů velký prostor finančním úřadům, nebo dokonce jednotlivým úředníkům, z toho vždy kouká korupce," dodal Dlouhý.

Podle ministerstva financí budou muset v reálném čase komunikovat s daňovou správou a odesílat informace o každé transakci do připravovaného systému elektronické evidence tržeb. Ten následně vygeneruje unikátní kód, který bude vytištěn na účtence. Povinnost se bude vztahovat na všechny poplatníky daně z příjmů právnických osob, kteří tržby přijímají v rámci své podnikatelské činnosti, a také všech podnikajících fyzických osob, které přijímají tržby.

Vedení Asociace podnikatelů a manažerů se domnívá, že ministerstvo financí se tímto návrhem jen pokrytecky schovává za hezky znějící úmysl narovnat daňovou nespravedlnost. "Drtivá většina podnikatelů podniká poctivě. A kvůli několika procentům těch, kteří jsou nepoctiví,má být uvalena další povinnost na všechny. Je zcela neoprávněné omezit všechny kvůli delikventnímu jednání malé menšiny," říká předseda asociace Radoslav Bábek. "Stát zavedením elektronické evidence tržeb dostane do rukou nástroj, kterým získá okamžitý přehled o každém podnikateli a živnostníkovi. Teď je to jen evidence tržeb, ale co bude státu bránit v rozšíření na další informace?" dodává.

Prvotní náklady na zavedení elektronické evidence tržeb dosáhnou maximálně 317 milionů korun s tím, že reálně se budou pohybovat mezi 250 až 280 miliony korun. Roční provoz systému pak podle Babiše vyjde přibližně na 250 milionů korun. Ministerstvo očekává, že po úplném zavedení on-line evidence by mohl státní rozpočet získat navíc přibližně 12 miliard korun, o které nyní přichází kvůli daňovým únikům.