Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chce od příštího roku zpřísnit pravidla agenturního zaměstnávání. Resort má v plánu stanovit 15procentní kvótu pro podíl agenturních zaměstnanců v podniku. Kmenoví a agenturní zaměstnanci by také měli mít podle návrhu srovnatelné mzdové a pracovní podmínky.
Na konferenci Jak dál s agenturním zaměstnáváním na českém trhu práce to uvedl ředitel odboru trhu práce na ministerstvu Jiří Vaňásek.
Návrh projedná na dalším setkání tripartita. Úprav se má podle Vaňáska dočkat jak zákon o zaměstnanosti, tak zákoník práce. Agentury v Česku podnikají podle odborů často na hraně zákona.
Ministerstvo chce stanovit maximální podíl agenturních zaměstnanců v podniku ke kmenovým pracovníkům. "Chtěli bychom zavést kvóty, zatím je navrhováno plošně, pro maximální počet dočasně přidělených zaměstnanců uživatele. Zatím je navrhována kvóta v rozsahu 15 procent," uvedl Vaňásek.
Kmenoví a agenturní zaměstnanci by také měli mít podle návrhu srovnatelné mzdové a pracovní podmínky. Ministerstvo také plánuje zákaz zřetězování pracovních poměrů na dobu určitou v agenturním zaměstnávání, ustanovena má být i komise pro udělování povolení ke zprostředkování zaměstnání.
Agentury budou muset rovněž prokazovat finanční způsobilost, zavedeny budou kauce pro fyzické osoby 50 tisíc Kč a pro právnické osoby 500 tisíc korun.
"Dnes běžně žádají subjekty, které jsou různě i majetkově provázány, o povolení ke zprostředkování zaměstnání a v rámci těchto agentur potom dochází k přesunu agenturních zaměstnanců. V případě, kdy jeden subjekt má nějaké problémy, tzn. porušuje zákonné předpisy, tak v podstatě běžně se stává, že agenturní zaměstnanci jsou převedeni na jiný subjekt a de facto pokračují ve své činnosti dál," dodal Vaňásek.
Podle Asociace pracovních agentur "nelegální" pracovní agentury rok od roku sílí. "Legální agenturní zaměstnanec a legální agentury ztrácejí další a další pracovní místa. Ovšem není se čemu divit. Nabídce 'šmejdů' na minimálně o 11 procent vyšší čistý výdělek pro lidi a současně minimálně o 34 procent nižší fakturační ceny pro firmy se těžko odolává," uvádí asociace.
Pokud si firma podle asociace najme legální agenturu, agenturní zaměstnanec si odnese 65 až 79 Kč čistého za hodinu a firmu to přijde na 134 Kč a provizi agentuře. V případě různých "pseudoagentur" prý pracovník dostane 85 až 100 čistého za hodinu. Podnik to přijde na 100 Kč a provizi agentuře.
V ČR v roce 2005 působilo 1147 agentur práce, v roce 2014 jich bylo 1585. Nejvyššího počtu dosáhl počet agentur v roce 2008, kdy jich bylo 2228.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist