Včelařil jeho praděda, děda a dnes med stáčí i Martin Miško. Navíc teprve třiadvacetiletého studenta lékařské fakulty na košické univerzitě začali oslovovat známí s prosbou o předání rodinných zkušeností. A dnes mladý včelař pracuje na vybudování komunitních včelařských center na Slovensku. Bude se tam například stáčet med a mladým včelařům poradí zkušení.

"V tříčlenných skupinkách dostane každý člen jeden nebo dva úly a svého včelaře, který bude mít úly doma na okraji města, balkoně nebo střeše budovy a dotyčný se k němu bude chodit učit," přibližuje projekt Martin Miško.

Komunitní centra vzniknou ve městech Kežmarok, Prešov a v Bardejově. "Samotný vstup do včelařství je velmi vysoký. Každý nemá tisíc eur na nákup tří rodin včel a potřebný materiál," říká Miško, který dostal od společnosti Unilever sedmdesát tisíc korun na oživení projektu Kde sú včely, tam je život. První med prý bude stáčet v květnu.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se