Počet obyvatel Česka, kteří mají nějakou formu úvěru, loni vzrostl o 163 tisíc. Úvěr mělo loni 3,1 milionu Čechů, z toho úvěr na bydlení splácí 1,1 milionu lidí. Půl milionu z nich má kromě úvěru ze stavebního spoření či hypotéky i nějakou formu krátkodobé půjčky. Dva miliony lidí pak mají pouze krátkodobý úvěr. Vyplývá to ze zveřejněných údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací k vývoji úvěrů v roce 2014.

Hypotéka není pro každého

Po předloňském strmém nárůstu hypotečních úvěrů se loni jejich růst zpomalil. Celkový objem hypoték vzrostl o pět procent a přibylo i klientů. V loňském roce mělo hypoteční úvěr 530 tisíc lidí. "Zájem o úvěry na bydlení je stále enormní. Hypotéku splácí o 43 tisíc lidí více než v roce 2013," sdělila Zuzana Pečená, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

 

Zároveň ale upozorňuje, že banky nepůjčují každému a pečlivě si zájemce o úvěr prověřují: "Díky důkladnému prověřování schopnosti splácet ještě před udělením půjčky se daří rizikovost klientů držet na úrovni 1,4 procenta.“

Dlouhodobé úvěry na bydlení klienti splácejí tradičně velmi spolehlivě. Loni se ale snížil počet těch, kteří řádně nesplácejí svoje krátkodobé půjčky, a to o 4 procenta. Celkový objem krátkodobého dluhu ohroženého nesplacením se  tak meziročně snížil o 1,5 miliardy korun.

Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru, se domnívá, že obrat k lepšímu souvisí jednak s lepším výkonem ekonomiky, ale i s častějším prověřováním žadatelů o úvěr: "Počet on-line dotazů do Nebankovního registru vzrostl za posledních pět let více než dvojnásobně. Zároveň stoupá i počet pravidelných monitorovacích dotazů na celkové portfolio klientů finančních institucí. Navíc do našeho registru průběžně vstupují další společnosti, což přispívá k větší bezpečnosti na úvěrovém trhu. Očekáváme proto, že rizikovost se nebude zvyšovat."

Spotřebitelský úvěr má 870 tisíc lidí

K významným krátkodobým dluhovým nástrojům z hlediska objemu patří osobní a spotřebitelské úvěry a splátkové karty. Jejich objem loni meziročně vzrostl o 9,5 miliardy na výsledných 301,1 miliardy korun. Ačkoli splátkových karet má nejvíce klientů, dluží na nich nižší částky a z hlediska objemu jsou tak na třetím místě.  

"Zájem klientů se loni soustředil na úvěry spotřebitelské, které už splácí 870 tisíc Čechů. Průměrně si každý z nich půjčil 142 tisíc korun," uvedl Rajl.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se