Šéf ECB Mario Draghi tento týden znovu hýřil optimismem. Měnová expanze podle jeho slov konečně přináší své ovoce a projeví se v rychlejším hospodářském růstu. Tomu odpovídala i poslední prognóza centrálních bankéřů z Frankfurtu. Ti po posledním zasedání zvýšili odhad pro růst na tento rok na 1,5 procenta a na 1,9 procenta pro rok 2016.
Základním kořením úspěchu eurozóny je kombinace masivního tisku nových peněz a levné ropy. Draghiho politiku superlevného eura již oceňuje řada evropských firem. Německý index podnikatelské nálady Ifo roste čtyři měsíce v řadě, a to nehledě na nárůst napětí okolo Řecka.
Důležitým faktorem úspěchu eurozóny je ale také dobrá kondice amerického hospodářství, především amerického spotřebitele, který je neochvějným tahounem poptávky ve vyspělém světě. Investoři zatím věří, že silný dolar americkou ekonomiku výrazně neohrozí, i když začíná plíživě zhoršovat přebytky americké obchodní bilance.
Problém eurozóny, když na okamžik odhlédneme od Řecka, je v tuto chvíli dvojí. Zatímco Německo, Španělsko nebo Irsko dokážou z politiky slabého eura těžit, zdá se, že v Itálii a Francii jsou zatím efekty relativně slabé. Jinými slovy, vnitřní rozdíly uvnitř eurozóny dané strukturálními problémy některých ekonomik stále zůstávají vysoké. A za druhé, domácí poptávka v eurozóně je stále oproti USA slabá. Eurozóna zůstává o poznání zranitelnější vůči vnějším šokům, kterými může být třeba zpomalení některých větších asijských ekonomik včetně Číny.
Při absenci významnějších domácích impulzů středoevropské měny ve čtvrtek vesměs oslabovaly. Zlotý spolu s forintem vymazal část svých středečních zisků a zpět nad hladinu 27,30 se vydal i měnový pár EUR/CZK.
V pátek byla z regionálních statistik v centru pozornosti polská inflace. Polská ekonomika zůstává hluboko v deflaci. Podle našeho názoru poklesly ceny v únoru meziročně o 1,4 procenta zejména díky cenám ropy a potravin.
Nicméně, dopad inflačních čísel na trh by měl být po nedávném razantním snížení sazeb omezený. Připomeňme, že NBP na svém posledním zasedání snížila sazby o 50 bps a v doprovodném komentáři NBP prohlásila cyklus snižování sazeb za ukončený, proto ani nižší než očekávaná inflace by spekulace o dalším uvolňování měnové politiky vyvolat neměla.
Zajímavé statistiky přinese i Český statistický úřad. Lednové maloobchodní tržby byly podle našeho názoru opět taženy především silným růstem prodejů v motoristickém segmentu, naopak růst průmyslu bude nižší, nicméně pouze kvůli nižšímu počtu pracovních dnů v lednu.
Oživení akciových trhů přineslo lehký růst amerických výnosů, ačkoliv únorové maloobchodní tržby byly velmi slabé. Pomineme-li německé Bundy, tak nákupy ze strany ECB tlačí dále níže výnosy ostatních dluhopisů v eurozóně - zejména španělských, italských a portugalských.
Pátek byl ve znamení amerických čísel. Zejména americká výrobní inflace, v kontextu posilujícího dolaru, může být před blížícím se zasedáním FOMC zajímavým číslem. Eurozóna bude dále vstřebávat akci ECB, která může udržovat výnosy i nadále na extrémně nízkých hodnotách.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist