Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Sněmovní zemědělský výbor projedná poslaneckou novelu plemenářského zákona.

Praha. Ministr dopravy Dan Ťok představí podrobnosti návrhu, který jeho úřad předložil k zabezpečení mýtného systému po roce 2016.

Praha. Sněmovní volební výbor projedná informaci Rady České televize o množství a obsahu stížností na ČT a vládní novelu zákona o regulaci reklamy.

Berlín. Vyjde zpráva institutu ZEW o důvěře investorů a analytiků v německou ekonomiku za měsíc březen 2015.

Brusel. Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) zveřejní údaje o prodeji automobilů v Evropské unii za únor 2015.

Brusel. Bude zveřejněna konečná zpráva únorového vývoje inflace v eurozóně.

Tokio. Japonská centrální banka na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru oznámí rozhodnutí o úrokových sazbách.

Moskva. Budou zveřejněny zprávy o vývoji nezaměstnanosti, průmyslové výroby a maloobchodních tržeb v Rusku za únor 2015.

New York. Americký výrobce softwaru Oracle zveřejní výsledky za třetí fiskální čtvrtletí.

Washington. Americká centrální banka (Fed) zahájí dvoudenní zasedání, na němž se bude zabývat měnovou politikou.


ECB zatím koupila dluhopisy za necelých deset miliard eur

Budova ECB ve Frankfurtu nad MohanemEvropská centrální banka (ECB) v prvním týdnu uskutečňování programu nákupů státních dluhopisů koupila obligace za 9,75 miliardy eur (266 miliard Kč). Podle analytiků to ukazuje, že pokud chce banka splnit měsíční plán nákupů v objemu 60 miliard eur, bude muset svou aktivitu na trhu v příštích týdnech zintenzivnit. Výnosy dluhopisů ve většině zemí eurozóny minulý týden díky nákupům ECB výrazně klesaly. U dluhopisů řady zemí, včetně ještě nedávno krizí ohrožované Itálie nebo Španělska, sestupovaly na rekordní minima.

ECB minulé pondělí zahájila dlouho očekávaný program nákupu státních dluhopisů a dalších cenných papírů, jehož cílem je podpořit růst ekonomiky a odvrátit deflaci. Banka chce prostřednictvím nákupů napumpovat do ekonomiky eurozóny do příštího září asi bilion eur. Doufá, že zvýšením objemu peněz ve finančním systému přiměje komerční banky k většímu poskytování půjček podnikům a spotřebitelům.

Nákupy by měly podpořit ekonomiku a zvýšit tlak na růst cen. ECB odhaduje, že do příštího roku se inflace v eurozóně dostane z nynějších záporných hodnot k cílové úrovni těsně pod dvě procenta. "Jsou to zatím první dny, ale tempo nákupů je dosud trochu pod potřebnou úrovní," řekl agentuře Reuters ekonom Berenberg Bank Christian Schulz. "Pokud chce ECB rozptýlit obavy z nedostatku prodejců na trhu, bude muset v prvním měsíci splnit cíl 60 miliard eur," dodal.

Vodafone zažaloval O2 o 385 milionů korun kvůli xDSL

Mobilní operátor Vodafone zažaloval konkurenční O2 Czech Republic o 385 milionů korun. Podle něj zneužívá dominantní postavení na českém trhu pevného vysokorychlostního internetu. Firma O2 podle žaloby u Městského soudu v Praze Vodafonu účtovala neodůvodněně vysoké velkoobchodní ceny za přípojky xDSL.

O2 v České republice poskytuje přes 80 procent xDSL připojení. Postup O2 údajně znemožnil Vodafonu nabízet jednotlivcům i firemním zákazníkům pevné připojení k vysokorychlostnímu internetu za ceny, kterými by mohl O2 konkurovat. Tím došlo k omezení možnosti volby na straně zákazníků a zpomalení zdravého vývoje vysokorychlostního internetu v České republice. V důsledku praktik O2 podle žaloby Vodafone přišel o stávající a potenciální zákazníky, protože měl omezené možnosti rozvíjet svou nabídku pevných linek. Škoda podle Vodafonu vznikla v letech 2011 až 2014 a dále narůstá o částku více než 100 milionů Kč ročně.

V minulosti O2 kvůli stlačování marží u xDSL žalovala konkurenční firma Volný. Požadovala celkem čtyři miliardy korun. Pevný internet od O2 využívalo ke konci minulého roku 922 000 zákazníků, v samotném čtvrtém čtvrtletí jejich počet vzrostl o 7200. O2 Czech Republic vlastní skupina PPF. PPF společnost O2 koupila od společnosti Telefónica v lednu 2014 za 63,6 miliardy Kč a zároveň získala licenci k používání značky O2 v České republice. V současnosti PPF ovládá přes 83 procent O2.

Moscovici: Řecko od EU nemůže očekávat úlevu ze splácení dluhů

Ilustrační fotoŘecko musí splácet své dluhy a nemůže očekávat, že mu z nich eurozóna něco odepíše. V pondělí to řekl evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici. Zdůraznil, že země musí i přes své sociální problémy pokračovat v zavádění potřebných reforem. "Dluhy se musí splatit – to je jasné. Není možné je vymazat. Žádné zmírnění dluhů nebude," řekl podle agentury Reuters komisař na konferenci v Berlíně. Dodal, že jakákoli politická dohoda s Řeckem na summitu Evropské unie na konci týdne bude záviset na tom, zda řecká vláda projeví "důrazné odhodlání k reformám", jak to slíbila v dohodě s eurozónou z 20. února.

Moscovici také prohlásil, že riziko nákazy řeckou krizí je nyní "mnohem menší" než před dvěma lety. Ještě koncem minulého týdne Moscovici říkal, že odchod Řecka z eurozóny by byl katastrofou, která by mohla znamenat začátek konce eurozóny. "V Evropě se všichni shodujeme, že 'Grexit' by byl katastrofou pro řeckou ekonomiku, ale i pro celou eurozónu," řekl Moscovici v rozhovoru s německým týdeníkem Der Spiegel.

Naproti tomu německý ministr financí Wolfgang Schäuble na konci týdne nevyloučil "nechtěné" vystoupení Řecka z eurozóny a zopakoval, že Řecko nemá v eurozóně své místo jisté s ohledem na pochybnosti, zda Atény skutečně splní závazky, které po nich jejich partneři a věřitelé vyžadují. V pondělí Schäuble v Berlíně řekl, že nová řecká vláda vedená radikální levicí již zničila veškerou důvěru, kterou zemi získaly předešlé vlády.

Většina finančních ředitelů v ČR čeká letos zlepšení vyhlídek

Více než polovina finančních ředitelů v Česku (56,5 procenta) má pro letošní rok optimističtější vyhlídky než před rokem. Ve srovnání s kolegy ve středoevropském regionu jsou tak největšími optimisty. Vyplývá to z průzkumu společnosti Deloitte, který se uskutečnil v závěru loňského roku. "Mírný optimismus ovšem doprovází opatrnost. Jejím projevem je stále relativně nízká ochota podstoupit více podnikatelského rizika, což se projevuje například v nízké prioritě nových investic, nebo prioritou firem zvyšovat tržby na trzích, kde již dnes působí, a jen nízkou ochotou pokusit se o expanzi na nové trhy," uvedl vedoucí partner oddělení auditu v Deloitte Martin Tesař.

Prakticky nikdo z finančních manažerů v Česku v průzkumu neodpověděl, že by letos čekal recesi. Naopak růst ekonomiky v rozmezí 1,5 až tři procenta předpokládá polovina dotázaných. Hlavní prioritou pro finanční manažery v Česku je zvyšování tržeb na trzích, kde již nyní působí. Jako nejdůležitější tento cíl označilo téměř 40 procent. Snaha o expanzi na nové trhy je prioritou pro více než čtvrtinu manažerů. Pozitivní očekávání se promítají i do předpokládaného dalšího zlepšení situace na trhu práce. Podíl manažerů očekávajících mírné snížení nezaměstnanosti stoupl ze 17,7 procenta v roce 2013 na 22,4 procenta loni.

Přestože se loni zlepšila ekonomická situace a pokračoval mírný ekonomický růst, platební morálka odběratelů se nezlepšila. Celkem čtyři z pěti finančních ředitelů uvedlo, že platební morálka je stejná jako o rok dříve, 12 procent dokonce vnímá její zhoršení. Rostoucí podíl manažerů cítí zlepšení dostupnosti úvěrů. Téměř dvě třetiny považují úvěrovou situaci za normální. Více než čtvrtina míní, že úvěry jsou snadno dostupné, což je markantní zlepšení ve srovnání s předchozími lety. V roce 2013 takto úvěrovou situaci vnímalo pouze 6,5 procenta manažerů.

Odbory německých pilotů vyhlásily u Lufthansy na středu stávku

Ilustrační fotoOdborový svaz německých pilotů Vereinigung Cockpit (VC) vyzval své členy u společnosti Lufthansa k celodenní stávce, která se uskuteční ve středu. V celém Německu se stávka dotkne kratších a středních letů, informovaly dnes odbory. Stávka naopak nezasáhne dceřiné společnosti Lufthansy Germanwings a Eurowings.

Odbory stávku zdůvodnily mimo jiné tím, že při jednáních z minulého týdne nebylo dosaženo pokroku ve sporu o program pro předčasný odchod do důchodu. Kromě toho zůstává nedořešených mnoho dalších tarifních otázek a nejasná je celková budoucí strategie rozvoje největších aerolinií Evropy.

Spor mezi piloty a vedením Lufthansy o důchodový program trvá už přes rok. Jenom loni kvůli němu svaz VC uspořádal deset stávek, které podle odhadů aerolinek snížily provozní zisk společnosti o 200 milionů eur (5,5 miliardy korun).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist