Americké akcie zahájily nový týden výrazným oživením ze ztrát tří předešlých týdnů a hlavní indexy Wall Street získaly více než jedno procento. Náladu na trhu podpořilo zejména oslabení dolaru z mnohaletých maxim, na něž americká měna rostla v minulých týdnech. Investoři čekají na středeční výsledek zasedání americké centrální banky (Fed).

Dow Jonesův index v závěru pondělního obchodování stoupl o 1,29 procenta na 17 977,42 bodu. Širší index S&P 500 posílil o 1,35 procenta na 2081,19 bodu. Index technologického trhu Nasdaq uzavřel na 4929,51 bodu s přírůstkem 1,19 procenta.

S&P 500 za minulé tři týdny ztratil 2,7 procenta. Trh stahovaly dolů vyhlídky na blížící se zvyšování úrokových sazeb v USA, které zároveň akcelerovaly růst dolaru. Investoři se obávají, že silný dolar podkope výsledky amerických nadnárodních společností.

Dolar v pondělí ale oslaboval, což trh podpořilo. Investoři se domnívají, že příliš rychlý růst dolaru by mohl Fed přimět k větší opatrnosti ohledně zvyšování úroků. Trh nyní čeká na středeční vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové.

Na devizovém trhu euro ke konci dne vůči dolaru posílilo o 0,8 procenta na 1,0582 dolaru, a oživilo tak z nového 12letého minima 1,0457 dolaru, na nějž sestoupilo ráno na asijských trzích. Dolarový index vůči koši šesti měn klesl o 0,7 procenta.

Od května loňského roku dolar vůči koši šesti hlavních měn posílil o 24 procent a jeho vzestup by se mohl podle některých analytiků stát hlavním tématem zasedání měnového výboru Fedu v tomto týdnu. Silný dolar by mohl zlevněním dovozů tlačit inflaci dolů, což by ohrožovalo inflační cíl Fedu a nutilo jej uvažovat o odkladu přitvrzování měnové politiky.