Japonské akciové trhy v pátek výrazně zpevnily a jejich přední index Nikkei poprvé po 15 letech překonal psychologickou hranici 19 tisíc bodů. Trh podpořilo výrazné oživení akcií na americké Wall Street a silnější kurz dolaru k jenu, napsala agentura AFP. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 v závěru obchodování přidal 1,39 procenta na 19 254,25 bodu.

Širší index Topix se během obchodování vyhoupl na nové sedmileté maximum a v závěru připsal 0,9 procenta na 1560,33 bodu.

Trh podpořilo oživení akciových trhů v USA, které ve čtvrtek výrazně posílily, a smazaly tak většinu ztrát z předchozích dvou dnů. Podporu pro akciové trhy představoval i silnější dolar. Ten se vůči japonskému jenu v závěru obchodování v Tokiu v 07:00 SEČ pohyboval kolem 121,46 JPY a přidával zhruba 0,1 procenta.

Akcie japonského výrobce robotů Fanuc stouply o více než 13 procent poté, co firma oznámila, že hodlá lépe informovat podílníky a plánuje zvýšení dividend.

Trh podpořil i čerstvý příliv prostředků, které uvolnilo masivní stimulační opatření prováděné Evropskou centrální bankou (ECB). Ta v pondělí v koordinaci s národními centrálními bankami eurozóny zahájila nákupy státních dluhopisů, jejichž cílem je podpořit regionální ekonomiku a odvrátit cenovou deflaci v eurozóně.

NikkeiIndex tokijské burzy Nikkei v pátek překonal patnáct let staré maximum 19 tisíc bodů. Foto: Reuters