Piloti německých aerolinek Lufthansa od středečního rána stávkují kvůli sporu o důchodový program. Na vnitrostátních a evropských linkách společnost zrušila 750 letů, včetně deseti spojů mezi Německem a Prahou. Rušení letů postihne celkem 80 000 cestujících. Ve čtvrtek chce odborový svaz německých pilotů Vereinigung Cockpit (VC) na dnešní akci navázat stávkou na dlouhých trasách a v nákladní dopravě.
Stávka nejvíce zasáhla letiště ve Frankfurtu nad Mohanem a v Mnichově. Na obou letištích ale byla po většinu dne situace klidná, nevytvářely se fronty u přepážek a nevznikaly konflikty. "Máme už mnoho zkušeností se stávkami a víme, jak je zvládat," uvedla k situaci mluvčí Lufthansy Barbara Schädlerová. Aerolinky podle ní předem upozornily cestující na hrozící komplikace a nabídly jim cestu s jiným dopravcem nebo vrácení peněz. Část cestujících zvolila jiný způsob dopravy a na letiště vůbec nedorazila.
Protestní akce ovlivnila i spojení mezi Prahou a Německem. V 6.50 neodletěl z Letiště Václava Havla první spoj Lufthansy do Frankfurtu. Celkem jsou odvolány čtyři páry spojů mezi Frankfurtem a Prahou a jeden pár mezi Mnichovem a Prahou. Poslední zrušený let na linkách do Česka je let z Frankfurtu, který pravidelně přistává na Letišti Václava Havla ve 22.30.
Stávka oficiálně potrvá do středeční půlnoci, protestní akce ale ovlivní lety na krátkou vzdálenost i následující den. Lufthansa na seznamu zrušených spojů udává jedenáct letů, které se měly uskutečnit ve čtvrtek brzy ráno. Praha v tomto výčtu není.
Lufthansa vykázala za loňský rok ztrátu 732 milionů eur, nevyplatí dividendu - čtěte ZDE
Lufthansa lapá po druhém dechu, podcenila konkurenci - čtěte ZDE
Z plánovaných středečních letů jich Lufthansa kvůli stávce zrušila asi polovinu. Protest neovlivní lety na dlouhou vzdálenost, těch se ale dotkne nová stávka, kterou svaz VC vyhlásil na čtvrtek. Kromě nich postihne čtvrteční protest i nákladní dopravu. Lufthansa dnes oznámila, že kvůli stávce ruší zhruba 70 mezikontinentálních osobních letů plánovaných na čtvrtek.
Odbory stávku zdůvodnily mimo jiné tím, že při jednáních z minulého týdne nebylo dosaženo pokroku ve sporu o program předčasného odchodu pilotů do důchodu. Kromě toho zůstává nedořešeno mnoho dalších tarifních otázek a nejasná je i celková budoucí strategie rozvoje Lufthansy.Ta je největším leteckým dopravcem v Evropě.
Svaz VC hrozí, že ve stávkách bude pokračovat tak dlouho, dokud vedení aerolinek neustoupí. "Můžeme stávkovat ještě několik příštích let," uvedl mluvčí svazu Jörg Handwerg. Podle něj není vyloučeno ani další rozšíření současné stávky nad rámec středečního a čtvrtečního zastavení práce.
Lufthansa postoj odborů kritizuje. "Místo aby pracoval na uskutečnitelném řešení pro budoucnost, škodí svaz VC zákazníkům Lufthansy po celém světě," uvedla Schädlerová. "Je nezodpovědné, když 5400 ze 120 tisíc zaměstnanců společnosti usiluje o prosazení svých privilegií a odmítá vyjednávání," doplnila.
Ke kritice se připojil i německý svaz provozovatelů letišť. Podle nich piloti jednají bezohledně a kromě Lufthansy poškozují i společnosti, které na letištích podnikají a se sporem s aerolinkami nemají nic společného.
Spor mezi piloty a vedením Lufthansy o důchodový program trvá už přes rok. Loni uspořádal svaz VC deset stávek, které Lufthansu stály celkem 232 milionů eur (6,3 miliardy korun).
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist