Americká centrální banka (Fed) ve středu naznačila, že se blíží ke svému prvnímu zvýšení úrokových sazeb od roku 2006, podmínila to ale dalším zlepšováním trhu práce a jasnými známkami zvyšování nynější příliš nízké inflace. Fed po dvoudenním zasedání svého měnového výboru podle očekávání vypustil ze svého prohlášení slib, že bude při rozhodování o zvýšení úrokových sazeb ze současných historických minim "trpělivý".
Fed od prosince 2008 ve snaze o podporu ekonomiky drží svou základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta. Ve středu uvedl, že její zvýšení už na dubnovém zasedání je "nepravděpodobné", a upozornil také na pravděpodobné budoucí zpomalování ekonomického růstu.
Analytici dosud očekávali, že Fed začne úroky zvyšovat na červnové schůzce. Po jeho středečním vyjádření ale z vývoje na trhu krátkodobých sazeb plyne, že očekávání prvního růstu úroků se přesouvají směrem k podzimu, uvedla agentura Reuters. To výrazně posílilo americké akcie, jejichž indexy se přehouply ze ztrát do kladného pásma. Vyhlídky na pozdější zvýšení sazeb naopak výrazně oslabily dolar k většině měn.
"Výbor předpokládá, že zvýšit cílové rozpětí sazby na federální fondy (klíčová krátkodobá sazba v USA) bude vhodné, až zaznamená další zlepšování trhu práce a bude dostatečně přesvědčen, že inflace bude ve střednědobém období směřovat ke dvouprocentnímu cíli," uvedl Fed.
Podle posledních údajů se spotřebitelské ceny ve Spojených státech v lednu kvůli zlevňování benzinu snížily v meziročním srovnání o 0,1 procenta. Zaznamenaly tak první meziroční pokles od října 2009.
Fed uvedl, že změna v jeho vyjádření neznamená, že už rozhodl o načasování budoucího zvyšování úroků. To potvrdila na následné tiskové konferenci i jeho šéfka: "Dovolte, abych zdůraznila, že načasování prvního zvýšení sazby bude záviset na tom, jak výbor vyhodnotí nové informace . . . To, že jsme odstranili slovo ´trpělivý´, ještě neznamená, že budeme netrpěliví," uvedla předsedkyně rady guvernérů Fedu Janet Yellenová.
K trhu práce Fed konstatoval, že situace na něm se dál zlepšuje a že míra nezaměstnanosti může nadále klesat, aniž bude vyvíjet tlak na růst inflace. To by podle analytiků mohlo znamenat, že Fed s přitvrzováním měnové politiky nemusí nijak spěchat.
Nová ekonomická předpověď Fedu předpokládá, že ekonomika USA letos a v příštím roce poroste tempem 2,5 procenta. V dosavadní prognóze odhadoval Fed růst o 2,8 (2015) a 2,75 procenta (2016). V roce 2017 by se měl růst zpomalit na 2,2 procenta, rovněž výrazněji, než se dosud čekalo.
Někteří analytici označili středeční výstup Fedu za šikovný tah. "Vypuštěním slova ´trpělivý´ odstranil omezení pro svou flexibilitu a vytvořil si prostor pro to, aby jeho budoucí kroky diktovaly údaje z ekonomiky. Zároveň ale tím, že snížil očekávání tempa zvyšování sazeb, vyslal jasný signál, že se zvyšováním nebude spěchat, protože ekonomika podle jeho názoru roste pouze mírně," řekl David Joy z bostonské firmy Ameriprise Financial.
Fed již koncem loňského října omezil podporu domácí ekonomiky, když ukončil takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky ve formě nákupů vládních dluhopisů. Směřování měnové politiky v USA kontrastuje s vývojem v eurozóně. Evropská centrální banka minulý týden zahájila v rámci boje proti deflaci nákupy státních dluhopisů. Kvůli opačnému směřování měnové politiky sílí od loňského roku dolar proti euru a dalším měnám.
Kurz eura se v minulých týdnech pohyboval v blízkosti minim za 12 let. Tento týden ale evropská měna roste a dnes po prohlášení Fedu posílila o 1,6 procenta na 1,0765 USD.
Vyjádření Fedu oživilo cenu ropy i akcií
Světové ceny ropy ve středu večer oživily z předešlých ztrát a vzrostly až o pět procent. Ropný trh se zotavil poté, co americká centrální banka naznačila, že se zvyšováním úroků nebude spěchat.
Cena severomořské ropy Brent, která během dne kolísala mezi záporným a kladným pásmem, po vyjádření Fedu vystoupila až o tři dolary a končila na 55,91 dolaru s přírůstkem 2,40 dolaru. Americká ropa WTI po sestupu až na nové šestileté minimum 42,05 dolaru nakonec posílila na 44,66 dolaru.
Ropu podpořil i všeobecný propad dolaru, který byl rovněž reakcí na Fed. Slabší dolar zvýhodňuje nákupy ropy a dalších komodit investorům v jiných měnách.
Ropný trh během středy oslabily údaje o dalším růstu zásob ropy na americkém trhu na nový rekord. Zásoby v USA rostou nepřetržitě takřka od počátku roku, což na ropném trhu zvyšuje obavy z přetlaku nabídky.
Ceny ropy v posledních dnech klesaly, protože těžba v USA zatím i přes propad cen nevykazuje výraznější oslabování. V poslední době také prudce roste produkce v Libyi a zvyšují se vyhlídky na dohodu mezi světovými mocnostmi a Íránem, což by vedlo k výraznému zvýšení íránského ropného exportu.
Americké akcie ve středu smazaly počáteční ztráty a jejich hlavní indexy výrazně oživily. Trh reagoval vzestupem na prohlášení Fedu. Dow Jonesův index v závěru obchodování posílil o procenta na 18.076,19 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 1,21 procenta na 2099,42 bodu. Úhrnný index technologického trhu Nasdaq uzavřel na 4982,83 bodu s přírůstkem 0,92 procenta.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist