Americká měna rekordně roste, vůči euru a japonskému jenu se v úterý vyšplhala na dvanáctileté maximum. Euro se před polednem propadlo pod 1,08 dolaru. K japonské měně dolar posílil na 121,86 jenu.

Pokles kurzu podle agentury Reuters souvisí se sílícím očekáváním zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou. Ta by měla sazby zvýšit sice až v polovině roku, vyhlídky na tento krok Fedu ale oslabují akcie i měny rozvojových trhů už nyní.

Oslabení eura vůči dolaru souvisí také s uvolňováním měnové politiky v eurozóně a obavami ohledně situace v Řecku. Některé velké banky předpokládají, že kurz eura k dolaru by se už v příštím roce mohl vyrovnat, a tedy činit jedna ku jedné.

Dolar k euru 10.03.2015Kurz eura k dolaru prolomil dvanáctiletou hranici. Jedno euro nově stojí 1,08 dolaru. Foto: Reuters

Evropská centrální banka (ECB) v pondělí zahájila program nákupu státních dluhopisů a dalších cenných papírů, jehož cílem je podpořit růst ekonomiky a odvrátit deflaci. V rámci takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky bude ECB do ekonomiky eurozóny měsíčně pumpovat asi 60 miliard eur (1,6 bilionu korun).

Euro v úterý oslabilo až na 1,07345 dolaru. "Sestupný trend u eura pokračuje a vypadá to, že bude velmi těžké ho zastavit," řekl agentuře Reuters analytik Ian Stannard z banky Morgan Stanley. "ECB zahájila kvantitativní uvolňování, což snižuje výnosy u dluhopisů," dodal.

Na trh se navíc začínají vracet obavy ohledně silně zadluženého Řecka. To se v únoru dohodlo na prodloužení mezinárodního záchranného programu, poskytnutí zbývajících peněz z programu ale věřitelé podmiňují reformami, o jejichž konkrétní podobě začnou s Aténami jednat ve středu.

"Řecko představuje divokou kartu," uvedl Stannard. "Trh zřejmě vychází z předpokladu, že prodloužení (záchranného programu) přinese na určitou dobu úlevu, zdá se však, že jednání nejsou hladká," dodal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist