Sílící dolar v dalších týdnech zdraží exotické zájezdy. Zvýšení cen by mohlo dosáhnout sedmi až deseti procent. Ceny již prodaných dovolených by stoupnout neměly. Vyplývá to z ankety mezi subjekty v cestovním ruchu.

Koruna v pátek prolomila hranici 25 korun za dolar. Americká měna vůči koruně zpevnila od začátku prosince o 12 procent, meziročně pak o 24 procent.

"Vývoj kurzu je na hranici naší únosnosti. Zdražení v blízké době je nevyhnutelné a bude se týkat už některých únorových termínů," řekl mluvčí CK Fischer Jan Osúch.

U cestovní kanceláře Eso travel budou překalkulovány ceny exotických zájezdů od 1. února. "Zdražení bude dle podílů služeb v balíčku zájezdu, které jsou placeny dolary. Tedy zejména ubytování a služby v destinaci. Zdražení bude podle míry dolarové platby versus letenka, předpokládáme ve výši deset až 18 procent," uvedl Hynek Špinar z Eso travel. Ceny stoupnou téměř u všech destinací vzdálených šest hodin letu a více.

Exim Tours garantuje u exotických zájezdů zakoupených do konce ledna současnou výši cen. Pokud se ale bude kurz podle marketingového ředitele Stanislava Zímy nadále vyvíjet negativně, bude muset CK přistoupit ke zvýšení cen.

Zvýšení cen dovolených v exotice by podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže mělo být v řádu procent. "Optimistický výhled je, že se zdraží kolem sedmi procent, ale já osobně jsem spíše pesimista a očekávám zdražení kolem deseti procent," dodal místopředseda.

Nejvíce se zdražení podle asociace dotkne zájezdů do Spojených států, Latinské Ameriky, části Karibiku a části Afriky (Egypt, Tunisko). Naopak by se nemělo týkat Středomoří a destinací, kde mohou mít cestovní kanceláře smlouvy v eurech, tedy Kuby, části nabídky do Dominikánské republiky a část nabídky do Mexika. U Asie záleží na tom, jaké vztahy si cestovní kanceláře nastavily.

Podle Jana Papeže nebude zvýšení cen plošné a nebude ani platit pro všechny cestovní kanceláře ve stejnou dobu. "Jsou CK, které mají zafixované kurzy dolaru u svých bank na velkou část svého obratu, ty zřejmě zdraží až letní sezónu. Některé CK potvrzují, že nebudou zdražovat klientům, kteří si nakoupili nebo nakoupí v systému First moment. A jsou kanceláře, které jsou donuceny zdražit už nyní," uvedl Papež.

Koruna v pátek prolomila další psychologickou hranici, dolar stál přes 25 korun - 25,01 CZK/USD. Později česká měna mírně zpevnila. Koruna následuje euro, které oslabuje k dolaru po rozhodnutí Evropské centrální banky pumpovat do ekonomiky eurozóny peníze prostřednictvím nákupů vládních dluhopisů. Přes 25 korun stál dolar naposledy v létě 2005. Hranici 24 korun koruna vůči dolaru prolomila před zhruba deseti dny.