Novela občanského zákoníku, která se připravuje na ministerstvu spravedlnosti, by se měla týkat i bydlení. Novinářům to na čtvrteční konferenci k uplatňování nového občanského zákoníku v oblasti nájemního bydlení řekl předseda Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD). Největší spory podle něj panují ohledně výše nájmů. Měly by se proto stanovit tabulky, ze kterých by se vycházelo při vyjednávání.

"Panuje shoda na tom, že bychom měli jít cestou západních sousedů a stanovit tabulky, které by byly výchozí pro vyjednávání. Bylo by jasné, jaká je cena místně obvyklého nájemného. Pokud by k dohodě nedošlo a například pronajímatel chtěl razantně zvýšit nájem, bylo by pak jasné, že pravděpodobně u soudu neuspěje," uvedl Tejc.

Předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba upozornil na to, že třeba ve skandinávských zemích, Německu či Rakousku, kde se tabulky obvyklého místního nájemného používají, soudní spory o cenu nájemného v podstatě nejsou.

"Každý byt je v nějakém rozpětí, v jehož rámci se cena domluví podle polohy, kvality, vybavení," podotkl. Jinak je podle něj občanský zákoník v oblasti bydlení vyvážený, revoluční změny v něm nejsou potřeba, jen je třeba napravit některé technické nedostatky.

Ty jsou podle Tejce nejen technické, ale i věcné. Jako problém vidí třeba povinnost pro bytová družstva a společenství vlastníků zajistit při schvalování některých změn stanov souhlas 100 procent členů. To je při stovkách či tisících členů nereálné.

"Jeden drobný paragraf tak může způsobit problémy řadě družstev a společenství vlastníků. Toto lze odstranit novelou, vyřešit během jednoho roku," poznamenal.

Nový občanský zákoník platí od loňského roku, změnit se musely i desítky jiných návazných zákonů. Vedle bytové problematiky a nájmů upravil vztahy i v ostatních oborech. Na ministerstvu spravedlnosti už nicméně funguje pracovní skupina, která sbírá podněty k prvním legislativním změnám. Novela nového občanského zákoníku by měla začít platit nejdříve od 1. ledna 2016.