Platit si zdravotní pojištění je povinné pro všechny, tedy i pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), a to bez ohledu na výši jejich příjmů či délku trvání jejich samostatné činnosti. Každoročně tak OSVČ musí zdravotní pojišťovně doložit přehled o příjmech a výdajích (Přehled). Nejzazší termín je do jednoho měsíce ode dne, ve kterém podaly daňové přiznání za rok 2014.
OSVČ, kterým nezpracovává daňové přiznání daňový poradce, mají termín do 4. května 2015. OSVČ, kterým zpracovává daňové přiznání daňový poradce, musí přehled odevzdat nejpozději do 3. srpna 2015. Skutečnost, že daňové přiznání zpracovává daňový poradce, ale musí OSVČ zdravotní pojišťovně ohlásit do 30. dubna 2015. OSVČ, které nejsou povinny odevzdávat daňové přiznání, musí Přehled předložit nejpozději do 8. dubna 2015.
Kam přehled vlastně podat?
V České republice působí momentálně sedm zdravotních pojišťoven (Česká průmyslová zdravotní pojišťovna; Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví; Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna; Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky; Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky; Zaměstnanecká pojišťovna Škoda; Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR). Mezi nimi si může každý svobodně vybrat, zdravotní pojišťovnu je ale možné změnit vždy až od 1. ledna. Za rok 2014 je tak Přehled třeba doručit té pojišťovně, kde byla OSVČ pojištěna v roce 2014.
Jaké příjmy patří do Přehledu?
Do Přehledu se zahrnují veškeré příjmy i výdaje z roku 2014. Výše ztráty za předchozí zdaňovací období, uplatňovaná pro daňové účely, se nezahrnuje.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.