Řekové by si podle Angely Merkelové neměli sáhnout na další peníze, dokud nepřijmou celý balík odsouhlasených reforem. To je názor, který ve středu na summitu EU jednoznačně převažoval. Řecko tak zůstává dál v relativní izolaci, ve které ho nedrží pouze Berlín, ale řada dalších periferií - od Španělska přes Irsko až po Pobaltí.

Od dohody o prodloužení záchranného programu, výměnou za sérii reforem, uplynul již měsíc. Atény ale zatím nepřišly s ničím konkrétním, co by stávající věřitele přesvědčilo o tom, byť jen uvažovat o uvolnění zbývajících 7,2 miliardy eur.

Situace v Řecku ale mezi tím začíná být vážná. Ve čtvrtek kvůli tomu věnovala Angela Merkelová řeckému premiérovi na summitu více než čtyři hodiny. Alexis Tsipras po setkání slíbil, že předloží nový seznam “seriózních reforem” v horizontu dní. Takové sliby tu ale již v minulosti několikrát byly a trhům v tuto chvíli pravděpodobně již nebudou stačit pouhá slova.

V posledních dnech se rozpětí mezi krátkými (3letými) a dlouhými (10letými) řeckými výnosy rozšířilo o 1000 bps. To je jasný signál, že strach z grexitu roste, a trhy nevěří, že Řecko bez uvolnění dalšího balíku pomoci vydrží delší čas nad vodou.

Řecká vláda začíná vytahovat čím dál víc peněz z penzijních fondů a státních podniků. V posledních dnech také výrazně zesílil odliv vkladů z bank. Podle deníku Financial Times to na začátku tohoto týdne bylo 300-400 milionů eur denně.

Navíc hrozí, že ECB Řekům zpřísní přístup k hotovosti. Nelíbí se jí, že prostředky z ELA (Emergency liquidity Assistance) používají na nákup vládních pokladničních poukázek. Není tedy divu, že jsou investoři nervózní. Aténám teče do bot ze všech stran a další pasivita je lehce může dohnat až ke kapitálovým kontrolám, tedy fakticky na hranu grexitu.

Problémy Řecka by se mohly teoreticky přenášet i na polský zlotý či maďarský forint.

Dobrou zprávou pro eurozónu je, že banky začaly aktivněji využívat dlouhodobé repo operace od ECB. V posledním tendru si nabraly překvapivě likviditu za 98 mld. euro, což je příslibem toho, že úvěrová aktivita bude expandovat.