Bankovní rada ČNB podle analytiků nechá na svém čtvrtečním zasedání závazek udržovat korunu nad hranicí 27 korun za euro beze změny. Zároveň ekonomové očekávají slovní reakci centrální banky na posilující korunu, která se v posledních dnech uvedené hranici přiblížila. Posilující kurz koruny komentovali členové bankovní rady již v uplynulých dnech. V pátek koruna uzavírala na 27,47 koruny za euro.
Ekonomové zároveň upozornili, že v případě ohrožení hranice 27 Kč/EUR přistoupí banka k intervenci na devizovém trhu. O samotné intervenci na trhu přitom nemusí již bankovní rada rozhodovat. "Naši obchodníci mají k takovému kroku instrukce," uvedl dříve guvernér ČNB Miroslav Singer. ČNB deklarovala, že neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém pololetí roku 2016.
"Následující zasedání ČNB bude zajímavé hlavně vzhledem ke koruně a jejím tendencím posilovat," uvedl analytik Home Creditu Michal Kozub. Podle něj ČNB bude hlavně slovně intervenovat a zdůrazňovat, že nehodlá opustit tento svůj závazek. "Tím by měla vyslat jasný signál, že s prolomením hranice za žádných okolností nepočítá. Zasedání ČNB tak bude hlavně o slovní intervenci a ujištění, že intervence rozhodně nekončí," dodal.
Vzhledem k nedávnému posílení koruny vůči euru až pod hranici 27,30 Kč/EUR dojde pravděpodobně ze strany centrální banky i podle analytika GE Money Bank Petra Gapka k potvrzení intervenčního závazku. "Hranice intervencí, tedy kurz 27 korun za euro, by se ale měnit neměla," uvedl. "Posun hladiny závazku na slabší úrovně, než je 27 korun za euro, je v tuto chvíli nepravděpodobný," uvedl hlavní ekonom Roklenu Lukáš Kovanda.
Jednání ČNB žádnou změnu v nastavení měnové politiky nepřinese ani podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera. "A nebude tomu tak ani ve smyslu oddalování kurzového závazku. Domácí ekonomika se vyvíjí příznivě a rozhodně se nenaplňují scénáře, kterými ČNB na svém únorovém jednání podmínila případný další zásah," uvedl.
Vzhledem k tomu, že ČNB má při bránění hladiny 27 korun za euro v podstatě neomezené možnosti, je podle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka pravděpodobnost výraznějšího prolomení této hladiny extrémně nízká. "Naopak blížící se dividendová sezona může kurz od této úrovně vzdálit," uvedl.
Analytici tento týden uvedli, že se spekulanti budou snažit v souvislosti s posilováním koruny testovat hranici 27 korun za euro v nejbližších týdnech nebo v době nízké aktivity na trhu, tedy v letních měsících. ČNB ale nebude mít podle nich problém zabránit posílení koruny pod tuto hranici.
Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013. Na trhu centrální banka působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist