Španělská telekomunikační společnost Telefónica se dohodla, že prodá svou britskou divizi O2 hongkongskému konglomerátu Hutchison Whampoa za 10,25 miliardy liber (382,5 miliardy korun).

Firma to oznámila v úterý. Dodala, že transakce, kterou ještě musí schválit regulační orgány, by měla být dokončena nejpozději v červnu příštího roku.

Majitelem konglomerátu Hutchison Whampoa je nejbohatší Asijec Li Ka-shing, který představil plány na převzetí britského mobilního operátora O2 letos v lednu.

Konglomerát již v Británii vlastní mobilního operátora Three, píše agentura AP. 

Hutchison podle dohody za O2 v první fázi zaplatí 9,25 miliardy liber. Zbývající miliardu liber získá Telefónica později, pokud skupina vytvořená spojením O2 a Three dosáhne stanovených finančních cílů. Sloučená skupina bude podle agentury Reuters největším mobilním operátorem v Británii.

Telefónica, která se snaží snížit svůj dluh a soustředit na klíčové trhy ve Španělsku, Německu a Brazílii, prodala loni své aktivity v Irsku a České republice. V tuzemsku její divizi Telefónica Czech Republic převzala finanční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera.

Transakce byla dokončena loni v lednu, skupina nejbohatšího občana České republiky za podíl 65,9 procenta zaplatila 63,6 miliardy korun.

Časopis Forbes odhaduje, že Li Ka-shing vlastní majetek v hodnotě kolem 35 miliard dolarů (zhruba 880 miliard korun). Podle listu The Wall Street Journal je převzetí britského operátora O2 zatím největší zahraniční akvizicí tohoto miliardáře.