Nákladní auta od 7,5 tuny budou muset od začátku října platit mýtné na německých silnicích. Už od července se rozsah zpoplatněné sítě rozšíří o 1100 kilometrů silnic první třídy. Příslušný zákon ve čtvrtek schválil Spolkový sněm.

Dosud v Německu musela odvádět mýtné vozidla od 12 tun. Zpoplatněno bylo všech 12 800 kilometrů německých dálnic a 1200 kilometrů silnic první třídy, které mají dva pruhy v obou směrech. Německá vláda předpokládá, že letos rozšíření mýtného přinese do rozpočtu 115 milionů eur (3,1 miliardy korun). Od příštího roku by měl roční výnos z rozšíření mýtného činit 380 milionů eur (10,4 miliardy korun).

Návrh zákona kritizovali opoziční Zelení, podle nichž nejde rozšíření mýtného dost daleko. Strana žádala zpoplatnění všech silnic první třídy pro všechna nákladní vozidla bez ohledu na jejich hmotnost.

Ministerstvo dopravy chce ještě během současného funkčního období, které potrvá do roku 2017, mýtné dál rozšířit, aby se vztahovalo i na nákladní vozidla od 3,5 tuny.

Plánuje tak uzavřít mezeru, která vznikne po očekávaném schválení mýtného pro osobní automobily, tedy pro vozy do 3,5 tuny. V příštím roce totiž pravděpodobně budou od placení za užívání dálkových komunikací osvobozena pouze vozidla o váze mezi 3,5 a 7,5 tuny.