Ruskému plynárenskému gigantu Gazprom loni klesl čistý zisk o 70 procent na 189 miliard rublů, což je 83,3 miliardy korun. Výsledky jsou podle ruských účetních standardů, oznámila firma. K poklesu přispěl nižší prodej plynu do Evropy a na Ukrajinu.

Zisk podle ruských standardů zahrnuje pouze výsledky mateřské společnosti, a ne její dceřiné firmy, jako Gazprom Něfť nebo elektrárenské aktivity. Tento zisk se používá při vypočítávání dividend, napsala agentura Reuters.

Analytici akciového trhu sledují výsledky zveřejňované podle mezinárodních účetních standardů IFRS. Ty má Gazprom zveřejnit 30. dubna.

Agentura Bloomberg upozornila, že Gazprom obvykle použije 25 procent zisku na výplatu dividendy. Podle nejnovějších výsledků by tak dividenda za loňský rok klesla na dva rubly na akcii ze 7,2 rublu v předchozím roce. Vláda, která je kontrolním akcionářem Gazpromu, v březnové revizi rozpočtu odhadla, že dividenda Gazpromu klesne na 5,2 rublu.

Gazprom rovněž uvedl, že odkoupil od svých partnerů podíly v plánovaném projektu plynovodu South Stream, který zrušil koncem loňského roku kvůli protestům EU. Plynovod měl přivádět ruský plyn do jižní Evropy a obejít Ukrajinu.

Za podíl 20 procent, který vlastnila italská firma Eni, Gazprom zaplatil 22,42 miliardy rublů. Německá firma Wintershall za podíl 15 procent získala 16,85 miliardy rublů a francouzská EDF za stejně velký podíl 16,82 miliardy rublů.

Firma již dříve uvedla, že její dodávky do Evropy a Turecka loni klesly o devět procent na 146,6 miliardy krychlových metrů.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky