Čínské společnosti Huawei Technologies stoupl loni zisk o 33 procent na 27,9 miliardy jüanů (113,9 miliardy korun). Oznámila to v úterý. K lepším výsledkům pomohl zájem o chytré mobilní telefony. Firma je jedním z největších výrobců telekomunikačních zařízení na světě.

Tržby společnosti loni stouply skoro o 21 procent na 288,2 miliardy jüanů (téměř 1,2 bilionu korun). V tomto roce by měl stoupnout o další pětinu, odhaduje firma sídlící v jihočínském Šen-čenu.

Huawei, který v roce 1987 založil bývalý čínský armádní důstojník Žen Čeng-fej, čelí podezření, že je úzce napojen na čínskou vládu. Firma tak v posledních letech zveřejňuje detailnější údaje o svém hospodaření a technologiích, aby tyto obavy zmírnila.

Společnosti Huawei byl v podstatě odepřen vstup na telekomunikační trh ve Spojených státech, když ji zpráva tamního Kongresu označila za potenciální bezpečnostní hrozbu, napsala agentura Reuters.

Obavy týkající se bezpečnosti se objevily i v Británii. Zde ale firma minulý týden zaznamenala vítězství, když inspekce nařízená tamní vládou dospěla k závěru, že zařízení vyrobené touto firmou nepředstavuje pro britskou národní bezpečnost žádné nebezpečí.

Huawei, který vlastní jeho zaměstnanci, je druhým největším světovým výrobcem směrovačů, přepínačů a dalších telekomunikačních zařízení po švédské firmě Ericsson. Společnost se snaží prosadit i jako značka chytrých telefonů.

Tržby v divizi spotřebního zboží, která zahrnuje především chytré telefony, stouply loni skoro o 33 procent na 75,1 miliardy jüanů. V korporátní divizi, která staví soukromé sítě pro firmy a organizace, se tržby zvýšily o 27,3 procenta. Tržby v hlavní podnikatelské činnosti, kde firmě konkuruje Ericsson, byly vyšší o 16,4 procenta.

Daří se i v Čechách

Čínské společnosti se dařilo i na českém trhu.  Loni v Česku zvýšila zisk před zdaněním o 16 procent na 51,5 milionu korun. Česká pobočka společnosti také uvedla, že tržby stouply o pětinu na 3,02 miliardy korun.

"Obchodní výsledky za rok 2014 potvrzují naše stabilní postavení a udržitelný růst na českém trhu," uvedl výkonný ředitel Huawei Technologies Czech Radoslaw Kedzia. "V letošním roce dále rozšíříme naše působení i náš přínos," dodal.

Více než polovinu tržeb tvořily dodávky technologií pro mobilní i pevné sítě. Firma na českém trhu zároveň prodává vlastní mobilní telefony, tablety a modemy pro připojení k internetu. Na trhu mobilních telefonů v ČR je zhruba šestá.

Huawei nyní pro všechny tři operátory zajišťuje výstavbu sítí LTE, podílela se i na modernizaci sítí GSM a budování 3G infrastruktury. Má na starosti také správu sítě O2.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru