Ruský ropný a plynárenský gigant Rosněfť by mohl oddálit rozvoj svého terminálu na zkapalňování zemního plynu (LNG) na ostrově Sachalin, a to nejméně o dva roky.

Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nejmenované zdroje. Mluvčí státem ovládané Rosněfti uvedl, že časový plán sachalinského projektu se nezměnil.

Rosněfť a americký těžební gigant ExxonMobil podepsaly v roce 2013 dohodu, která na tichomořském Sachalinu počítala se zahájením produkce 5 milionů tun LNG ročně od roku 2018. Podle dvou zdrojů informovaných o této záležitosti ale tento časový horizont již není reálný.

Jeden zdroj z Rosněfti uvedl, že terminál bude kvůli nedostatku financí a nízkým cenám paliv nejpravděpodobněji odložen o tři až pět let. Druhý zdroj hovoří o možném odkladu o dva roky.

"Rok 2018 se nikdy nepovažoval za konečný termín. Všechno to, co se teď děje - pokles cen LNG, propad poptávky, ekonomická krize - to jen potvrzuje," uvedl také zdroj.

Americký koncern se k nejnovějším spekulacím odmítl vyjádřit.

Státem ovládaná Rosněfť se loni stala terčem sankcí, které na vybrané ruské podniky a jednotlivce uvalil Západ kvůli ukrajinskému konfliktu.

Rosněfť má kvůli nim omezený přístup k financím na západních trzích. Sankce rovněž omezily spolupráci Západu v průzkumu a těžbě v ruských hlubinných vodách, v pobřežních arktických vodách a v projektech týkajících se získávání ropy a plynu z břidličných hornin.

Rosněfť byl již dříve nucen pozastavit vrtné práce v arktickém ropném projektu. Sankce uvalené na Rusko totiž pozastavily spolupráci Rosněfti s Exxonem.

Rusko je největším světovým vývozcem zemního plynu. Ten většinou míří potrubním vedením odběratelům v Evropě. Po zkapalnění lze plyn dopravit loděmi zákazníkům v Asii, což by Kremlu mohlo pomoci při hledání nových trhů, podotkl Reuters.