Řada podnikatelů, ať už již úspěšných nebo teprve začínajících, působí v zahraničí. Důvodem pro podobný krok nemusí být ale rozhodně jen jejich snaha o optimalizaci daňové zátěže.
České firmy dnes zdaleka nepodnikají jen v rámci tuzemska, ale své zákazníky mají často po celém světě. Zejména mladí byznysmeni pak podnikají prostřednictvím internetu i v zahraničí, kde distribuují různé zboží, zprostředkovávají internetové služby, prodávají webové aplikace, software, licence a podobně. Tam ale reálně nemohou podnikat například prostřednictvím české právní formy "společnost s ručením omezeným", jelikož to je v zahraničí entita zcela neznámá a nepožívá důvěry tamní veřejnosti.
Čeští podnikatelé jsou proto nuceni používat jejich klientům známé právní formy. Jednoduše řečeno amerického nebo britského spotřebitele nijak nedonutíte, aby vám za vaše - byť kvalitní zboží či služby - poslal peníze na účet podniku "z bývalého Sovětského svazu". Některé specializované internetové služby navíc spolupracují pouze se společnostmi, které se řídí stejným či jim známým právním řádem jako ony samy. U některých velkých zahraničních korporací také spolupráci s firmami jako je tuzemské "s.r.o." velmi přísně regulují jejich oddělení řízení rizik, což často velice ztěžuje či rovnou znemožňuje obchod samotný.
Chránit své soukromí
V důsledku nedávných novel právních předpisů došlo mimo jiné ke zrušení anonymních akcií a řada podnikatelů proto přikročila k anonymizaci svých akcií prostřednictvím zahraničních společností. Důvodem proč nebýt vidět však nemusí být nutně to, že by daná osoba potřebovala ukrýt své nějak pochybně nabyté prostředky. Podnikatele k tomu mohou naopak vést zcela legální a oprávněné pohnutky.
Pokud totiž podnikáte například v oboru zdravotnictví, pohledávek, nebo jen dobře vyděláváte, je anonymita možná jedinou zárukou vašeho soukromí a bohužel často i vaší osobní bezpečnosti. Z praxe známe řadu mediálně známých případů, kdy se úspěšný podnikatel stal terčem kriminálních živlů jen proto, že se o jeho úspěchu prostě ví. Došlo také k řadě případů, kdy se vymáhaný dlužník mstí, popřípadě vyhrožuje věřiteli, který oprávněně dluh vymáhá.
Druhotným důvodem je také vstřícnost ze strany zahraničních úřadů a v řadě zemí také poněkud stabilnější právní prostředí. V Česku jsou zákony měněny, rušeny nebo schvalovány rovnou nové v podstatě nepřetržitě. K tomu se váže i vysoký stupeň byrokracie a značná administrativní zátěž společností.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist