Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell se dohodl na převzetí britské plynárenské skupiny BG Group za zhruba 70 miliard dolarů (1,77 bilionu korun). Obě firmy to uvedly ve středečním společném oznámení. Bude to první megafúze v odvětví těžby ropy a plynu za poslední desetiletí, uvedla agentura Reuters.
Shell se s BG dohodl, že za akcie britské firmy zaplatí v hotovosti a svými akciemi v poměru, který bude znamenat přirážku asi 52 procent k průměrné tržní ceně akcie BG za posledních 90 dní. Akcionáři BG budou vlastnit zhruba 19 procent spojené společnosti. Vedení obou společností doporučila akcionářům spojení schválit.
Akcie BG na londýnské burze reagovaly vzestupem o 42 procent. Akcie Shellu naopak o téměř 2,5 procenta klesly. Kurz akcií konkurenčního britského koncernu BP ale vzrostl o 3,5 procenta.
Shell získá převzetím BG přístup k rozsáhlým projektům v těžbě plynu v Brazílii, východní Africe, Austrálii, Kazachstánu a Egyptě a k ambiciózním projektům na poli zkapalněného zemního plynu (LNG). Objem jeho rezerv ropy a plynu se po transakci zvýší o 25 procent.
"Máme dvě velmi silná portfolia aktivit, v těžbě v hlubokých vodách a v plynu," řekl na tiskové konferenci generální ředitel Shellu Ben van Beurden. Dodal, že skupina se chce stát předním světovým producentem LNG.
Největší ropná společnost v Evropě, jejíž tržní hodnota dosahuje 202 miliard dolarů, rovněž po akvizici posílí svou tržní pozici. Co do velikosti se přiblíží americkému rivalovi ExxonMobil, který je s kapitalizací 360 miliard dolarů největší veřejně obchodovanou ropnou společností světa.
Tržní hodnota BG pak činí 46 miliard dolarů, uvedl Reuters. Firma se v poslední době dostala do potíží kvůli problémům v Egyptě a musela z hodnoty svého majetku odepsat asi šest miliard dolarů. Její celoroční zisk klesl o osm procent a firma snížila letošní plán investičních výdajů o 36 procent.
Od června minulého roku, kdy se ceny ropy rapidně snížily, vzrůstala na trzích očekávání velkých akvizic firem v tomto odvětví. Deník The Financial Times dokonce mluví o čekání na "akviziční horečku", podobnou té z devadesátých let, kdy ceny ropy také klesaly.
A některé významné dohody už padly. Společnost Halliburton koupila svého rivala Baker Hughes za 35 miliard dolarů, španělský Repsol akvíroval kanadský Talisman Energy za 8,3 miliardy dolarů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist