O převzetí populární sociální sítě Twitter se údajně zajímá internetový gigant Google. Twitter si prý už najal poradce na svou obranu. Napsal to britský list The Daily Telegraph s odkazem na server Briefing.com.

Akcie Twitteru po těchto spekulacích v úterý večer vzrostly téměř o pět procent.

Neidentifikované zdroje podle těchto zpráv tvrdí, že Twitter kontaktovaly se "seriózně" projeveným zájmem o koupi dvě nejmenované společnosti a jednou z nich je údajně Google. Poradcem Twitteru se prý stala banka Goldman Sachs.

Twitter má tržní hodnotu asi 34 miliard dolarů (asi 857 miliard korun) a úterní vzestup jeho kapitalizaci zvýšil o více než 1,5 miliardy dolarů. Firma, jejímž prostřednictvím lidé mohou zveřejňovat krátké vzkazy, má nyní 288 milionů aktivních uživatelů. Vznikla v roce 2006 a předloni vstoupila na newyorskou akciovou burzu.

Google spustil vlastní sociální síť Google+ už v roce 2011, stále však zaostává za sítí Facebook a koupě Twitteru by mu umožnila průlom. Google má v hotovostních rezervách připraveno asi 60 miliard dolarů.

Dohady o zájmu Googlu o Twitter kolují na trzích periodicky už několik let a investiční magazín Barron’s radí brát takové zprávy s velkou rezervou. Podle některých zpráv spolu manažeři obou společností jednali už v roce 2011.

twitterVývoj akcií společnosti Twitter během posledních pěti dní. Zdroj: Reuters
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru