Řecko a Maďarsko podpořily projekt nového ruského plynovodu Turkish Stream (Turecký proud) přes Černé moře do Turecka.

Ministři zahraničí obou zemí podepsali v úterý v Budapešti prohlášení, které vyjadřuje tomuto plánu podporu, a vybízejí Evropskou unii, aby se podílela na financování související infrastruktury. Informoval o tom bruselský web EUObserver. K prohlášení se připojily i protějšky obou ministrů z Makedonie, Srbska a Turecka.

Projekt Turkish Stream je náhradou plynovodu South Stream, který měl směřovat přes Černé moře do Bulharska a dále do Evropy. Rusko jej ale loni v prosinci kvůli námitkám EU opustilo. Ruský prezident Vladimir Putin tehdy prohlásil, že projekt Turkish Stream bude končit na hranici Řecka a Turecka.

Až bude vybudován, Rusko prý zastaví dodávky do EU přes Ukrajinu. Pokud Evropané chtějí pokračování dodávek, měla by EU uvolnit peníze na vybudování potrubního vedení, které by spojilo jihovýchodní část Evropy s novým uzlem pro dodávky plynu do Evropy na turecko-řecké hranici.

Signatáři úterního prohlášení uvedli, že podporují "vytvoření komerčně životaschopné možnosti" pro diverzifikaci trasy a zdroje plynu z Turecka přes území signatářských zemí do střední a jihovýchodní Evropy. Plynovod představuje "důležitý příspěvek" k celkové energetické bezpečnosti Evropy, a musí proto být "společnou povinností Evropské unie", uvádí se v prohlášení.

V unijních kruzích se Turkish Stream vnímá jako politický projekt, který má oslabit Ukrajinu a zvýšit závislost EU na Rusku. Projekt kritizuje i současný eurokomisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič.

Budapešťské komuniké tvrdí, že není ničím jiným než vyjádřením politické vůle a že je nutné pokračovat v dialogu a ve výměně názorů. Podle EUObserveru ale představuje další ránu pro jednotný postoj unie k ukrajinské krizi.

V červenci totiž vyprší současné hospodářské sankce uvalené na Rusko kvůli Ukrajině a Moskva si předchází některé evropské státy - včetně Maďarska a Řecka - v naději, že se postaví proti plánům na jejich prodloužení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist