Nejvyšší kontrolní úřad připravuje kontrolu hospodaření České televize. "Nechystáme se posuzovat, zda při natáčení nějakého seriálu nepoužili zbytečně drahé vybavení ateliérů. Budeme hledat odpovědný přístup," řekl v rozhovoru pro týdeník Ekonom prezident NKÚ Miloslav Kala.

Kontrola nepřijde hned. V plánu kontrolní činnosti na rok 2015 není a NKÚ teprve čeká na rozšíření kompetencí, o kterém bude v příštích týdnech rozhodovat parlament.

Pokud úprava projde, začne kromě obcí prověřovat i instituce, kde se pracuje s veřejnými penězi, ať jde o zdravotní pojišťovny, ČTK nebo právě Českou televizi.

Kala podotýká, že na tyto veřejnoprávní instituce, včetně ČT, má "několik šanonů různých udání". A podotýká, že výstup budoucí kontroly v České televizi se stane důležitou informací pro občany, z nichž část dnes nechce platit koncesionářské poplatky.

Kvůli poplatkům se tlak na Českou televizi stupňuje už dnes. V minulosti ji za vysoké náklady - letošní televizní rozpočet byl schválen ve výši skoro sedmi miliard korun a větší část jeho příjmů, téměř šest miliard, tvoří povinně placené poplatky - kritizovala pravice.

Nyní zrušení poplatků podporuje hlavně prezident Miloš Zeman. Tvrdí, že ČT stejně neplní stanovené zadání, je hlásnou troubou TOP 09 a stává se "špatnou komerční televizí".

Česká televize v zastoupení své mluvčí Alžběty Plívové prezidentova slova označila za bezprecedentní útok na nezávislost televize, Zeman má nicméně mocné spojence. Ostatně i Miloslava Kalu do funkce jmenoval právě on.

Důležitější ale je, že s vysíláním ČT je nespokojen šéf ANO Andrej Babiš, a to kvůli sérii reportáží o Agrofertu, který vlastní, a o střetu zájmů, v němž se Babiš jako politik a zároveň podnikatel ocitá. Hnutí ANO se nelíbí ani hospodaření televize, o níž mluví jako o "černé schránce", a zvažuje návrh na snížení koncesionářských poplatků. Kromě toho ANO usiluje o významné postavení v Radě České televize.

Veřejnoprávní televizi naopak brání premiér Bohuslav Sobotka. Jeho ČSSD je znepokojena Babišovou mediální mocí a v řadě věcí je ve sporu s prezidentem Zemanem.

Sobotka soudí, že právě poplatky jsou zárukou, že ČT zůstane nezávislá na zájmech mocných oligarchů i na jakékoliv vládě a bude moci nezávisle hájit veřejný zájem. Omezení financování by podle něj poškodilo demokracii, svobodu slova i českou kulturu. 

Kala ale ujišťuje, že kontrola NKÚ v České televizi by vášně mohla částečně utlumit. "Jak říká můj švýcarský kolega: Když jdeme někam na kontrolu, tak i proto, aby se daňový poplatník zbavil obavy, že se prostředky státu zneužívají," prohlásil v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist