Pět předních držitelů státních dluhopisů Ukrajiny a dluhopisů ukrajinských státních podniků a agentur jištěných vládou, kteří tvoří výbor věřitelů, pracuje na vlastním návrhu řešení dluhových problémů Kyjeva. Odmítají v něm odpis hodnoty dluhopisů. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení výboru, které obdržela.

Výbor věřitelů vydal své zatím první prohlášení, které zaslal také dalším majitelům dluhopisů. V prohlášení se uvádí, že skupina, která vlastní dluhopisy v hodnotě zhruba deset miliard dolarů (254,5 miliardy korun), pracuje na návrhu, který má poskytnout Ukrajině nutnou pomoc při zajištění finanční likvidity, o kterou požádala, a zároveň splnit cíle majitelů dluhopisů, tedy aby se zásadně nesnížila nominální hodnota dluhu.

Ukrajina již dříve uvedla, že bude požadovat v rámci restrukturalizace svého dluhu prodloužení splatnosti svých dluhopisů, ale rovněž snížení nominální hodnoty dluhopisů a úroků. Pouhé prodloužení splatnosti je podle ní nedostatečné a nevyřešilo by její současné problémy.

Prohlášení zaslaly Blackstone Group a právní firma Weil, Gotshall a Mange, poradci největšího věřitele Ukrajiny, investorské skupiny Franklin Templeton. Podle odhadů vlastní tato skupina zhruba třetinu nesplaceného státního dluhu Ukrajiny.

Výbor dodal, že podporuje rychlý, otevřený, transparentní a spravedlivý proces restrukturalizace v souladu se standardními tržními zásadami.

Restrukturalizace dluhu je součástí záchranného programu pro Ukrajinu v objemu 40 miliard USD (jeden bilion korun), který nedávno schválil zemi Mezinárodní měnový fond. Výměnou dluhu chce vláda ušetřit více než 15 miliard USD a do roku 2020 snížit poměr státního dluhu k hrubému domácímu produktu pod 71 procent ze současných 100 procent.

Ukrajina do restrukturalizace zahrnula veškeré nesplacené dluhopisy prodané do konce února 2014. Kromě státních dluhopisů se restrukturalizace bude týkat i dluhopisů vydaných státními bankami či železnicí.

Velkým věřitelem Ukrajiny je rovněž Rusko, které vlastní dluhopisy za tři miliardy dolarů. To již několikrát naznačilo, že se restrukturalizace dluhu nehodlá zúčastnit.