Ministerstvo financí v pátek požádalo Českou národní banku (ČNB), aby prošetřila zda pražská mezibankovní nabídková sazba PRIBOR nebyla manipulována. ČNB však uvedla, že pro vyšetřování nyní nevidí důvod, protože o podezřeních na manipulace se sazbou nemá žádné informace. Dopisem se ale zabývá.

"V poslední době se v tisku začínají objevovat znepokojivé zprávy týkající se sazeb PRIBOR, když mezi ty nejvážnější patří obavy z jejich manipulace," píše náměstek ministra financí Martin Pros v dopise adresovaném guvernérovi ČNB Miroslavu Singerovi.

"Domníváme se, že podezření na manipulaci s PRIBOR existují a mají reálný základ, a ČNB by tedy měla tato podezření řádně a důkladně prošetřit," uvádí se dále v dopise, který mají Hospodářské noviny k dispozici.

Podle Prose nemá ministerstvo financí k vyhodnocení sazby PRIBOR pravomoci. ČNB je podle náměstka naproti tomu oprávněna podívat se na výpočet sazby i referenční banky. Poukázal na to, že ČNB svou základní úrokovou sazbu stáhla k nule, a tříměsíční sazba PRIBOR je přitom v současnosti 0,32 procenta. "Víceméně sazby jsou kolem nuly, takže nám přijde, jestli náhodou to (PRIBOR) není nějak uměle nadhodnoceno," uvedl Pros.

ČNB v reakci sdělila, že se dopisem zabývá. Uvítala by ale, aby Pros blíže vysvětlil, o co svá tvrzení opírá, a svá tvrzení také konkrétně doložil. "ČNB totiž nemá vůbec žádné informace o tom, že existují podezření na manipulaci s PRIBOR a že taková podezření mají reálné základy," uvedl mluvčí centrální banky Tomáš Zimmermann s použitím citací z Prosova dopisu.

Pros nezmínil žádnou konkrétní osobu ani instituci, které se obvinění týká. Uvedl však, že na PRIBOR je vázáno mnoho hypotečních smluv s variabilní úrokovou mírou. "Případná manipulace s PRIBOR by tak také měla negativní dopady na spotřebitele a znamenala by masové bezdůvodné obohacení bank," upozornil Pros.

O problémech se sazbou PRIBOR informovaly už Hospodářské noviny na konci března. Upozornily, že banky často drží sazby uměle vysoko. Sazbu PRIBOR si totiž finanční instituce stanovují samy a nikdo je účinně nekontroluje.

PRIBOR je úroková sazba, za kterou si banky navzájem poskytují úvěry na českém mezibankovním trhu. Je tedy třeba klíčová pro výši úroků u hypotečních úvěrů a odvíjejí se od ní splátky úvěrů v hodnotě stovek miliard korun.