Věhlasný ruský filmový režisér Nikita Michalkov a jeho bratr Andrej Michalkov-Končalovskij chtějí otevřít řetězec restaurací rychlého občerstvení, který by konkuroval americkému McDonalds's. Oznámila to ruská média. Bratři se obrátili na ruského prezidenta Vladimira Putina s žádostí o finanční podporu a získali 700 milionů rublů ve formě půjčky s vládní garancí, uvedl ruský informační web RBK.

Nový řetězec ponese název Jedim doma! (Jíme doma!) a koncepčně se má nacházet někde mezi kavárnou a prodejnou potravin, napsala agentura AFP, která z ruských médií citovala. Stejný název nese televizní pořad o vaření, který uvádí Končalovského manželka. Ta v ruské televizi slíbila, že bude propagovat "zdravou a levnou" stravu, přičemž polovina ingrediencí bude pocházet z domácí produkce.

V dopise šéfovi Kremlu, o kterém informoval list Kommersant, oba bratři napsali, že chtějí vytvořit alternativu k západním řetězcům rychlého občerstvení, a požádali vzhledem "k sociopolitickému charakteru projektu" vládu o finanční podporu. 

Držitel Oscara a dvou benátských Zlatých lvů Michalkov zaujal mimo jiné kontroverzním, velkorusky laděným filmem Lazebník sibiřský (1999). V 90. letech působil i v politice, byl členem týmu poradců bývalého prezidenta Borise Jelcina. Rovněž platí za oddaného stoupence Putinovy politiky a jeho filmy získaly státní podporu, napsala AFP.

Někteří pozorovatelé oběma filmařům vytýkají, že se snaží využít politických kontaktů, aby se zbavili konkurence. "Stát obvykle do restauračního odvětví nezasahuje," napsal podle AFP bývalý ministr financí Alexej Kudrin, podle nějž projekt přinese víc problémů ruským obchodníkům než McDonaldu.

Michalkovova rodina měla k ruským úřadům blízko už za Sovětského svazu, napsala AFP. Michalkovův otec, básník a prozaik Sergej Michalkov je spoluautor dvou verzí hymny Sovětského svazu i autor textu nynější ruské národní hymny. 

První McDonald's byl v někdejším SSSR otevřen před více než 25 lety. Společnost, která se v zemi stala symbolem západního jídla, se loni stala terčem ruských úřadů a musela dočasně uzavřít některé restaurace. Tento krok se všeobecně vnímal jako odveta za západní sankce proti Moskvě kvůli její politice vůči Ukrajině. Ruský úřad na ochranu spotřebitelů Rospotrebnadzor to odmítal a tvrdil, že v provozovnách zjistil porušování hygienických předpisů.

Z Ruska pochází 85 procent přísad, které McDonald's v této zemi používá do svých pokrmů, napsala AFP.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru