Těžební společnost New World Resources (NWR), která je majitelem černouhelné firmy OKD, vytěžila v prvním čtvrtletí 1778 tisíc tun uhlí, meziročně o pětinu méně. Nižší byly také prodeje a ceny, za které společnost uhlí průměrně prodávala. NWR údaje zveřejnila na svých webových stránkách.

Koksovatelného uhlí prodala společnost za první čtvrtletí tohoto roku 999 tisíc tun, objem prodejů tak klesl meziročně o 19,6 procenta. Energetického uhlí firma prodala 566 tisíc tun, o 14,6 procenta meziročně méně. Klesla i průměrná cena.

Zatímco v prvním čtvrtletí loňského roku prodávala tunu koksovatelného za průměrných 91 eur (2492 korun) a energetického uhlí za 60 eur (1643 korun), letos si účtuje v průměru 90 eur za tunu koksovatelného uhlí a 56 eur za stejné množství energetického.

Analytik Fio Banky Jan Raška uvedl, že produkce i prodej koksovatelného uhlí za první čtvrtletí skončily v souladu s odhadem banky. "Prodeje energetického uhlí byly o něco slabší, než jsme čekali.

Za 1. čtvrtletí dosáhly 566 tisíc tun, zatímco naše predikce počítala s objemem ve výši 677 tisíc tun. Na druhou stranu NWR prodávalo v prvním letošním čtvrtletí energetické uhlí nakonec za 56 eur za tunu, což převyšuje předem dojednanou průměrnou cenu na celý letošní rok ve výši 52 eur za tunu," uvedl.

Společnost se podle něj zřejmě snažila ve čtvrtletí prodávat své dražší kvalitnější energetické uhlí, aby částečně kompenzovala slabší objem prodeje. "V celkovém kontextu úterní zprávu hodnotíme neutrálně," dodal. Hospodářské výsledky za 1. čtvrtletí oznámí NWR 13. května.

Loni snížila NWR ztrátu o 893 milionů eur na 21 milionů eur (zhruba 576 milionů korun). Tržby klesly asi o 20 procent na 676 milionů eur (zhruba 18,5 miliardy korun). Za klíčovou událost loňského roku vedení NWR označuje kapitálovou restrukturalizaci firmy. Jejím úkolem bylo odvrátit platební neschopnost podniku.

Ještě před zveřejněním výsledků za čtvrtletí čeká společnost valná hromada, která se uskuteční 23. dubna. Na ní odstoupí z vedení firmy podnikatel a investor Zdeněk Bakala, což NWR oznámila již v březnu. Bakalovi patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která vlastní 50,5 procenta akcií NWR. Zbytek NWR vlastní institucionální investoři a drobní akcionáři.

Hlavním akcionářem NWR je s 50,5% podílem společnost CERCL Mining, ve které drží polovinu podnikatel Zdeněk Bakala. Ten zároveň vlastní i společnost Economia, která vydává Hospodářské noviny.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru