Těžební společnost New World Resources (NWR), která je majitelem severomoravské černouhelné firmy OKD, za tři čtvrtletí letošního roku snížila ztrátu na 128 milionů eur (zhruba 3,5 miliardy korun) z 528 milionů eur (14,6 miliardy korun) před rokem. 

Tržby klesly o 21 procent na 504 milionů eur (13,9 miliardy korun). Neauditované hospodářské výsledky ve čtvrtek NWR, která je kótovaná na pražské burze, zveřejnila v pravidelném reportingu.

Ještě více je rozdíl mezi oběma roky vidět v kolonce provozní ztráta. Zatímco loni byla NWR za první tři čtvrtletí dohromady v minusu 482 milionů eur, nyní je to "jen" 59 milionů. Samotné třetí čtvrtletí už v poměru ke stejnému období v minulém roce není takovým skokem. Provozní ztráta klesla ze 43 milionů na 36 a čistá ztráta za čtvrtletí se meziročně snížila ze 132 na 71 milionů eur.

Před rokem už se totiž společnost snažila čelit poklesu cen uhlí na světovém trhu výraznými úsporami. NWR se podařilo snížit náklady na jednu vytěženou tunu na 68 eur. Ve třetím čtvrtletí přitom prodávala tunu koksovatelného uhlí v průměru za 82 eur.

Již dříve NWR oznámila, že prodejní ceny na právě probíhající čtvrté čtvrtletí má se svými odběrateli dohodnuté na průměrné úrovni 85 eur za tunu koksovatelného uhlí. Oproti poslednímu čtvrtletí je to tedy nárůst. Oproti ceně 98 eur za tunu, za kterou NWR prodávala v loňském čtvrtém čtvrtletí, je to ale znatelný pokles.

A ani pro rok 2015 podle zveřejněného očekávání managementu nedojde k výraznému zlepšení cen uhlí. "Jelikož na obzoru nejsou žádné známky výraznějšího brzkého zlepšení tržních podmínek, je nezbytné se nadále soustředit na provozní optimalizaci a přísnou nákladovou disciplínu," řekl k výhledu šéf společnosti Gareth Penny.

Vytěžit by se příští rok mělo mezi 7,5 a 8 miliony tun. Očekávání na letošek jsou přitom na základě již spočtených výsledků přibližně o milion tun vyšší.

Hlavním akcionářem NWR je 50,5% podílem společnost CERCL Mining, ve které drží polovinu podnikatel Zdeněk Bakala. Ten zároveň vlastní i společnost Economia, která vydává Hospodářské noviny.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist