Skupina EP Industries podnikatele Daniela Křetínského chce posílit pozici na trhu s odpady koupí firmy van Gansewinkel. Obchod plánuje provést prostřednictvím dceřiné společnosti AVE CZ odpadové hospodářství.

Transakci začal posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), vyplývá to z jeho webu. 

Před třemi lety přitom úřad uložil pokutu 96,6 milionu korun za případ kartelu v odpadovém hospodářství právě firmám AVE CZ odpadové hospodářství, van Gansewinkel a také A.S.A. a SITA CZ. Podle ÚOHS si rozdělovaly trh především prostřednictvím manipulace s výběrovými řízeními. Proti verdiktu se firmy neodvolaly.

ÚOHS zahájil správní řízení o spojení firem v úterý. Vede pouze zjednodušené řízení. Transakci by tak mohl schválit zhruba do poloviny května. Zabývat se bude oblastí odpadového hospodářství.

Do EP Industries tak zřejmě přibude další firma z oboru. Křetínského skupina koupila AVE CZ před dvěma lety. Tuto transakci schvaloval také český antimonopolní úřad.

Loni EP Industries koupila ještě pětinový podíl v Pražských službách, který chtělo od firmy Northward Holdings Limited (NHL) odkoupit město Praha. Loni EP Industries získala i několik menších podniků v oboru. Rozšíření aktivit skupiny povolil ÚOHS bez podmínek. Konkrétně se jednalo o firmy SI Kladno, kladenských Středočeských komunálních služeb a berounské Středočeské údržby komunikací.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

EP Industries patří mezi přední průmyslová uskupení v zemi. Zahrnuje zhruba desítku podniků působících mj. v energetickém strojírenství, dopravní infrastruktuře a automobilovém průmyslu. Mezi jinými například výrobce autobusů SOR.

Van Gansewinkel je zpracovatel odpadů a dodavatel surovin a energie, je aktivní zejména v zemích Beneluxu. V Česku působí od roku 1995, sídlo má společnost v Modřicích. EP Industries chce nyní převzít právě českou pobočku.