Před budovou vedení automobilky Škoda Auto v Mladé Boleslavi ve středu demonstrovaly tisíce zaměstnanců za vyšší mzdy. Odbory se stále s firmou nedohodly na růstu mezd, i když kolektivní smlouva vypršela na konci března.

Škoda odborům při kolektivním vyjednávání navrhla růst mezd o tři procenta na následujících 12 měsíců. Odboráři nyní požadují nárůst o pět procent. Protestní shromáždění se koná také v závodech v Kvasinách a Vrchlabí.

Protestující z ranní i odpolední směny ve středu pracovali o hodinu méně. Zaměstnanci z noční směny, kteří chtějí stávku podpořit, skončí ve čtvrtek ráno o hodinu dříve. Podle místopředsedy odborů Škody Josefa Zmrhala není tolik podstatné, kolik lidí se zúčastnilo protestu, ale kolik zaměstnanců bude pracovat o hodinu méně.

"Důležité je to, že nás lidé podpoří tím, že tu hodinu minus budou mít a my potom ve statistice uvidíme, kolik nás procentuálně podpořilo lidí. Podle meetingu se nedá odhadovat, jestli to bylo úspěšné,  nebo ne," uvedl.

Podle mluvčí Škody Jany Bahníkové firma stávku respektuje. "Zaměstnanci mají právo vyjádřit svůj názor ve formě, kterou sami zvolí a společnost Škoda Auto toto jejich právo plně respektuje," řekla.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Průměrná hrubá mzda v dělnických profesích ve Škodě je kolem 34 tisíc korun, což je o 6800 více než průměrná mzda v zemi. Kvůli stávce musí dopravu ve městě řídit policie, na hodinu je uzavřená třída Václava Klementa mezi ulicemi U Stadionu a Jana Palacha.

Odbory Kovo ze Škody Auto v pondělí informovaly o tom, že vedení automobilky hrozí zaměstnancům za účast na demonstraci postihem. Vedení firmy to ale popřelo.

Odbory už s automobilkou dohodly, že každý tarifní zaměstnanec dostane v květnovém výplatním termínu jako součást mzdy za duben variabilní část bonusu 25 tisíc korun. Včetně fixní části bonusu vyplácené před letními dovolenými a před Vánocemi tak zaměstnanci dostanou roční bonus asi 60 tisíc korun.

Škoda Auto loni zvýšila zisk o 46 procent na 665 milionů eur, tedy na 18,4 miliardy korun. Svým zákazníkům automobilka dodala rekordní počet 1,037 milionu vozů, což je meziroční nárůst téměř o 13 procent. TPCA zatím loňské hospodářské výsledky nezveřejnila, v roce 2013 tam meziročně klesly tržby i zisk shodně o 13 procent. Tržby činily podle auditovaných výsledků 29,8 miliardy korun, zisk před zdaněním 278,1 milionu korun.

Ani ve druhé středočeské automobilce TPCA v Ovčárech u Kolína se zatím odbory s vedením firmy na růstu mezd nedohodly, kolektivní smlouva tam také vypršela na konci března.