Výkonný ředitel koncernu Volkswagen Martin Winterkorn zůstává na svém postu. Vyplývá to podle serveru Spiegel.de z pátečního vyjádření dozorčí rady, jejíž smírčí výbor zasedal ve čtvrtek. Důvodem tohoto zasedání bylo vyjádření předsedy dozorčí rady Ferdinanda Piëcha z minulého týdne, že se mu Winterkorn "vzdálil".

Nejlépe placený německý manažer, sedmašedesátiletý Winterkorn, by měl podle Spiegel.de dokonce dostat nabídku na prodloužení smlouvy po roce 2016, kdy mu vyprší ta současná. O jmenování výkonného šéfa VW rozhoduje dvacetičlenná dozorčí rada. V ní polovinu křesel kontrolují zástupci zaměstnanců, Dolní Sasko dvě, rodina Piëchů tři a rodina Porscheových dvě křesla.

Rozhodnutí podle agentury Reuters představuje "nebývalou prohru" předsedy dozorčí rady Ferdinanda Piëcha. Důvody, proč se patriarcha firmy a předseda dozorčí rady největší evropské automobilky Ferdinand Piëch do Winterkorna minulý týden opřel, nejsou zřejmé.

Výbor podle pátečního prohlášení klade velký důraz na to, aby sedmašedesátiletý Winterkorn ve své funkci pokračoval "tak aktivně a úspěšně jako doposud". V tomto směru má prý generální ředitel "neomezenou důvěru výboru". Podle zdrojů agentury Reuters zůstal Piëch se svým negativním postojem k Winterkornovi ve výboru zcela osamocený.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Jedním z důvodu nedůvěry může být neúspěch americké továrny VW ve městě Chattanooga, kde se vyrábí model Passat Saloon, za který Winterkorn v koncernu sám hodně lobboval.

Sedmasedmdesátiletý Piëch ve vedení podniku strávil téměř 22 let, z toho osm let jako generální ředitel. Winterkorn je šéfem Volkswagenu od ledna 2007. Volkswagen je největší automobilkou v Evropě. Nejpozději do roku 2018 se hodlá stát největším výrobcem aut na světě. Loni koncern zvýšil prodej o 4,2 procenta na 10,14 milionu vozů.

Odborníci: Boj není u konce

Ačkoliv Winterkorn ve Volkswagenu zůstává, německá média už spekulují o tom, že si nakonec Piëch prosadí svou a generální ředitel se nedočká prodloužení smlouvy v příštím roce.

"Piëch je strategicky uvažující člověk, který jako šachisté přemýšlí několik tahů dopředu. Zcela jistě se promyšleně snaží diskreditovat Winterkorna a otevřít diskusi o jeho nástupci," uvedl v televizi n-tv specialista na automobilový průmysl Stefan Bratzel.

Za Winterkornem stojí vlivná závodní rada, údajně ho podpořil i Piëchův bratranec Wolfgang Porsche. "Piëch ale už v minulosti dokázal v dozorčí radě prosadit svou, když se chtěl zbavit nějakého manažera, a to i přes protichůdný názor zástupců zaměstnanců," upozornil Bratzel.

Spekulace o Winterkornově možném nástupci už začaly. V německých odborných kruzích se mluví zejména o šéfovi značky Porsche Matthiasu Müllerovi, zazněla ale i jména šéfa Škody Wilfrieda Vahlanda nebo hlavního vývojáře Audi Ulricha Hackenberga.

Winterkornovi vyprší smlouva u Volkswagenu příští rok. Generální ředitel dal už dříve najevo, že by ve funkci chtěl zůstat déle, a spekulovalo se i o tom, že v roce 2017 nahradí osmasedmdesátiletého Piëcha v čele dozorčí rady. Podle odborníků je ale po Piëchově kritice zvolení Winterkorna do dozorčí rady vyloučené.