Saúdskoarabský akciový trh se v červnu otevře investorům ze zahraničí.

Má hodnotu přes 500 miliard dolarů (12,7 bilionu korun), tedy mnohem více než všechny ostatní trhy zemí z Perského zálivu dohromady, a je jedním z posledních velkých světových trhů, který umožní přímé investice zahraničním investorům.

V poslední době je právě zpřístupnění burzy jednou z nejočekávanějších ekonomických reforem regionu.

Tento krok zřejmě zahájí proces začlenění Saúdské Arábie mezi velké akciové indexy, jako je MSCI, a mohl by podle odhadů přilákat zahraniční kapitál ve výši až 24 miliard dolarů, uvedla agentura Reuters.

Cizinci však stále nebudou mít neomezený přístup a konečná pravidla ještě nebyla zveřejněna.

Výhled na otevření trhu přesto již pomohl místnímu indexu překonat za posledních 12 měsíců indexy ostatních burz v zálivu.

Nicméně index za tu dobu oslabil o 2,7 procenta kvůli propadům příjmů místního ropného průmyslu, který má na vládních příjmech podíl 90 procent.

Nadšení investorů z otevření trhu a jejich zájem o místní akcie zřejmě nesníží ani politická rizika. Saúdská Arábie se angažuje v konfliktu v sousedním Jemenu.

"Je to největší trh na Blízkém východě a významná země, která nabízí napojení nejen na energetiku, ale také na infrastrukturu, finančnictví a další sektory," uvedl hlavní investiční stratég Emerging Global Advisors Nick Smythie. Každý tak podle něj bude mít zájem o investice na místním trhu, i přes současná rizika.

Podle velikosti jsou hlavními konkurenty saúdskoarabské burzy trhy v Brazílii a v Rusku. Hodnota brazilského trhu je 600 miliard dolarů a ruského 491 miliard dolarů.

Na saúdskoarabském trhu se mimo jiné obchodují akcie největšího světového producenta chemikálií Saudi Basic Industrie či největší telekomunikační skupiny v perském zálivu Saudi Telecom.

Otevření trhu je pomalejší, než analytici čekali. Loni v srpnu místní úřad pro kapitálové trhy zveřejnil návrh pravidel, kterými se bude otevírání burzy pro kvalifikované zahraniční investory řídit, a zahájil konzultace.

Závěrečná pravidla mají být zveřejněná 4. května a trh by se měl otevřít 15. června.

Někteří investoři doufali, že konečná pravidla budou zveřejněna dříve před 12. květnem, kdy provozovatel indexů MSCI oznámí pololetní změny indexů a mohl by začít proces začlenění Saúdské Arábie do indexů, které sledují výkon na rozvíjejících se trzích.

Celý proces začlenění trvá minimálně dva roky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist