Asi 400 lidí se podle odhadu policie sešlo v sobotu v Praze na demonstraci proti plánovanému Transatlantickému obchodnímu a investičnímu partnerství (TTIP) mezi EU a USA. Účastníci prošli v průvodu ze Smíchova přes Újezd a most Legií na náměstí Jana Palacha. Protest pořádala organizace Iuridicum Remedium a platforma Stop TTIP, podle kterých dohoda posílí moc byznysu na úkor spotřebitelů a občanů. Česká vláda ale uzavření dohody podporuje, mohlo by přinést ekonomický růst.

Podle mluvčí platformy Stop TTIP Adély Zicháčkové nejde v plánované dohodě v první řadě o obchod, přestože má slovo "obchod" v názvu. "Skutečným cílem je maximální liberalizace veškerých podmínek trhu a posílení moci velkých korporací," uvedla Zicháčková. Podle ní jde o přesun dalších pravomocí od občanů k neprůhledným elitám.

"Ohroženy budou předpisy na ochranu zákazníků, ochranu přírody, standardy výroby léčiv a potravin, veřejné služby jako školství, penzijní systém, zdravotnictví nebo naše sociální práva a ochrana zaměstnanců," uvedla Zicháčková.

Nezávislé studie podle kritiků dohody předpovídají zánik pracovních míst, menších podniků či pokles čistého exportu EU. Smlouva má prý větší přínos pro USA a přinese privilegia velkým firmám, jejichž práva budou legálně postavena nad potřeby lidí. Evropa se podle nich dostane do vleku politicko-ekonomických zájmů USA.

Na demonstraci vystoupili také politici, například europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná, sociální demokrat Radim Hejduk nebo předseda pirátů Ivan Bartoš. Podle transparentů se pochodu účastnili také zelení. Proti dohodě TTIP jsou také odbory, za ně vystoupila předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociálních služeb Dagmar Žitníková.

Podobné akce proti dohodám o volném obchodu se v sobotu konaly po celém světě pod názvem Global Trade Day. Podle pořadatelů lidé demonstrovali na více než 730 místech na celém světě.

Přístup české vlády je podle kritiků dohody velmi neopatrný, uvedli minulý čtvrtek na tiskové konferenci k sobotním protestům. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v lednu řekl, že vláda podporuje vyjednávání smlouvy, záležet ale bude na jejím konkrétním znění. Vytvoření společného ekonomického prostoru mezi EU a Spojenými státy by mělo podle Sobotky kladné dopady na české hospodářství.

Podle komentáře ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), který vyšel v únoru v deníku Právo, je přímý obchod Česka s USA sice malý, ale velmi důležitý. "S USA si měníme naše nejsofistikovanější výrobky a tím dáváme práci nejenom našim dělníkům, ale také inženýrům a vědcům. V několika městech USA již dnes jezdí naše tramvaje a věřím, že díky TTIP se počet těchto měst znásobí," napsal ministr.

O TTIP diskutují zástupci Evropské komise s americkou stranou od loňského roku. Smlouva by měla odstranit zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Její zastánci tvrdí, že oběma stranám dohoda přinese zrychlení hospodářského růstu. Už teď tvoří byznys mezi EU a USA skoro třetinu světového obchodu, jejich vzájemná obchodní výměna dosahuje až dvou miliard eur (55 miliard korun) denně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist