Zápis do OR

Založení firmy se zrychlí i zlevní. Zápis do rejstříku bude i na notářích

Podnikatelé si budou moct vybrat, zda zápis do obchodního rejstříku provede soud nebo notář.
Podnikatelé si budou moct vybrat, zda zápis do obchodního rejstříku provede soud nebo notář. Autor ▪ Miloš Gašparec
Od května půjde zapsat společnost do obchodního rejstříku i u notáře. Podnikatelé tak už nemusí k rejstříkovému soudu, což proces zápisu nejen zrychlí, ale i zlevní. Úkon u notáře totiž vyjde o i tisíce korun levněji.
Začátkem května startují nová pravidla pro zápis firmy do obchodního rejstříku (OR). Kromě soudů budou moci do OR vstupovat i notáři, kteří on-line zanesou informace o nově vznikající společnosti. Zápis bude mít okamžitou platnost a podnikatele vyjde o tisíce korun levněji. 
 
S touto změnou počítal už nový zákon o obchodních korporacích. Přesto tato možnost přichází až teď - téměř po roce a půl platnosti nového kodexu -, a to s návrhem zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s účinností rekodifikace soukromého práva. Návrh podepsal prezident Miloš Zeman začátkem dubna.

U notářů levněji než u soudu

Nejenže se proces zápisu společnosti do OR zrychlí, ale podnikatelé slyší i na další ekonomický motiv, kterým je úspora peněz. Za samotný zápis si totiž notáři budou účtovat poplatek 300 korun. Další peníze pak vyberou pro stát. Při zápisu společnosti s ručením omezeným zaplatí podnikatel u notáře 2 700 korun namísto 6 000, které by ho čekaly u soudu. Prvozápis akciové společnosti pak vyjde u notáře na 8 000 korun, u soudu pak na 12 000 korun. 

Změny v existujících zápisech vyjdou podnikatele u notářů na polovinu. Zatímco u soudu by zaplatil 2 000 korun, u notáře ho změna vyjde na tisícikorunu.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Související články