Řecká vláda přistoupila k radikálnímu kroku - vydala úřední nařízení, které regionálním samosprávám ukládá povinnost převést veškerá aktiva na bankovních účtech do Řecké centrální banky. Zemi hrozí, že ke konci měsíce nebude schopna dostát závazkům vůči Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na řecké autority.

"Ústřední samosprávy musí uložit své hotovostní rezervy a přesunout své termínované vklady na účty vedené u Řecké centrální banky," stojí ve vládním nařízení, které je dostupné i na webových stránkách úřadu.

Daný postup by měl do řecké státní kasy přivést až 2 miliardy eur (asi 54,9 miliard korun), které země potřebuje k plnění svých četných závazků.

Vládní nařízení ve skutečnosti konfiskuje finanční rezervy uložené u soukromých institucí a převádí je do centrální banky země.

Dva zdroje pro agenturu Bloomberg uvedly, že bez zabavení finančních prostředků by vláda nebyla schopna na konci měsíce vyplatit státní mzdy a důchody. Dvě miliardy eur by měly vystačit na pokrytí státních výdajů i splátku MMF.

Trh se bojí bankrotu Řecka. Výnosy tamních dluhopisů jsou na rekordech

Na pokračující obavy z možného státního bankrotu Řecka reaguje také trh. Během pondělí pokračuje rozsáhlý výprodej krátkodobých dluhopisů řecké vlády, například výnos obligací splatných v roce 2017 přitom vystoupil na nový rekord.

Nejistota kolem dalšího osudu země naopak zvyšuje zájem o nejkvalitnější aktiva na dluhopisových trzích.

To společně s programem Evropské centrální banky (ECB) nakupovat i státní dluhopisy tlačí výnosy dolů.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Výnos řeckých státních dluhopisů se splatností v roce 2017 vystoupil během pondělí na rekordních 26,968 procenta. Výnosy desetiletých dluhopisů se přitom držely v blízkosti nejvyšší úrovně od konce roku 2012 a pohybovaly se kolem 13,2 procenta.

Výnos naznačuje, jaké úroky by řecká vláda musela platit, kdyby se rozhodla půjčit si peníze na finančních trzích.

Výše výnosu zároveň odráží názor trhu na solventnost řecké vlády.

Obavy kolem Řecka zvyšují poptávku po nejkvalitnějších papírech jiných zemí eurozóny. Například výnosy desetiletých německých dluhopisů se odpoledne snížily na 0,08 procenta. V pátek se propadly až na 0,05 procenta. Belgie se mezitím stala po Finsku, Francii, Německu, Nizozemsku a Rakousku šestým státem eurozóny, který prodává pětileté dluhopisy se záporným výnosem.

Atény se od února snaží dohodnout s mezinárodními věřiteli na reformním plánu, který by jim uvolnil zbývající část peněz ze záchranného programu, zatímco bojují s nedostatkem hotovosti.

Šéf evropského oddělení Mezinárodního měnového fondu (MMF) Poul Thomsen německým médiím sdělil, že jednání mezi Řeckem a věřiteli se v posledních dnech pohnula vpřed, dohoda je ale podle něj stále daleko.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist