Slovensko očekává z prodeje 49 procent akcií telekomunikačního operátora Slovak Telekom (ST) výnos zhruba 750 milionů až miliardu eur (20,5 až 27,4 miliardy korun). Vyplývá to z podmínek veřejné nabídky, při které mohou investoři od úterka projevit zájem o akcie předního slovenského telekomunikačního operátora. Kontrolní podíl v ST drží německý Deutsche Telekom.

Cena akcií ST ve veřejné nabídce bude stanovena 7. května a bude se pohybovat od 17,7 do 23,6 eura za akcii. Drobní investoři s bydlištěm nebo sídlem na Slovensku dostanou z prodejní ceny slevu pět procent. Stát nabídne zájemcům dohromady 42,34 milionu kusů akcií ST, objednávky lze podat do 6. května.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Byli bychom rádi, pokud bychom celou transakci mohli dokončit v prvním pololetí," řekl novinářům ministr hospodářství Pavol Pavlis. Dodal, že veřejnou nabídkou akcií chce stát podpořit kapitálový trh na Slovensku. S akciemi ST se má obchodovat na burzách v Praze, Londýně a v Bratislavě. V českém hlavním městě se obchodování s novou emisí Slovak Telekom zahájí 12. května.

"Tržní kapitalizace celé firmy by dle našeho odhadu mohla činit až 1,5 miliardy eur, což by velikostí řadilo společnost někam mezi Philip Morris CR a současné O2 CR," říká analytik Patria Finance Tomáš Tomčány. "V rámci regionu by tak akcie Slovak Telekomu mohly být pro investory zajímavé, také s ohledem na chystané dělení O2 CR, kdy akcie odštěpené části firmy nebudou obchodované na burze," dodává.

Levicový kabinet premiéra Roberta Fica se rozhodl prodat státní podíl v Telekomu kvůli tomu, že stát coby menšinový akcionář ST nemůže dosáhnout na řízení společnosti. V minulosti se vláda opakovaně dostala do sporu s většinovým akcionářem ST, společností Deutsche Telekom, který blokoval rozdělení zisku předního slovenského operátora. Podle dostupných informací by ST ale již měl rozdělit na dividendách 50 až 80 procent svého čistého zisku.

Slovenská vláda o použití výnosu z prodeje akcií ST dosud nerozhodla. Pavlis zopakoval, že bude prosazovat, aby stát získané peníze použil k posílení pozice státu v dominantním prodejci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne (SE).

Stát v SE vlastní 34 procent akcií, zbylý podíl kontroluje italský koncern Enel, který svá slovenská aktiva nabídl investorům. Zájem o získání podílu v SE projevily podle dostupných informací také české společnosti ČEZ a Energetický a průmyslový holding.

Slovak Telekom, který měl v minulosti na Slovensku monopol na trhu pevných linek, loni snížil konsolidovaný čistý zisk meziročně o 11,6 procenta na 43,57 milionu eur. Výnosy skupiny klesly o pět procent na 767,55 milionu eur.