Spotřebitelské ceny na Slovensku v únoru v meziročním srovnání klesly o 0,5 procenta. Míra deflace se tak prohloubila, v lednu byly zboží a služby v zemi levnější proti minulému roku o 0,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil slovenský statistický úřad. Analytici očekávali, že úroveň deflace se nezmění.

V meziměsíčním srovnání ceny na Slovensku v únoru klesly o 0,2 procenta, v prvním měsíci roku se snížily o 0,1 procenta.

Slovensko bylo v deflaci větší část minulého roku. Deflace obvykle svádí spotřebitele k odkládání výdajů a podniky k odkládání investic kvůli očekávání nižších cen v budoucnosti. To podkopává hospodářský růst a zaměstnanost.

Eurozóna, do které patří i Slovensko, odstartovala prostřednictvím Evropské centrální banky (ECB) nákupy státních a dalších dluhopisů v rámci takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky. Cílem tohoto opatření je podpořit ekonomiku a odvrátit cenovou deflaci. ECB hodlá prostřednictvím těchto nákupů pumpovat do ekonomiky eurozóny nejméně do září 2016 zhruba 60 miliard eur (1,6 bilionu Kč) měsíčně.

Slovenská centrální banka ve své poslední prognóze snížila výhled inflace na tento rok, a to na 0,1 procenta z předchozího odhadu 0,6 procenta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist