Evropský statistický úřad Eurostat zveřejnil odhad spotřebitelských cen v eurozóně. V lednu se podle jeho údajů deflace v zemích používajících euro prohloubila. Spotřebitelské ceny se meziročně snížily o 0,6 procenta po prosincovém poklesu o 0,2 procenta. 

Prosincový pokles cen v eurozóně byl první od roku 2009. Nejvíce se propadly ceny energií, snížily se ale také ceny jídla, alkoholu a tabáku. Podle Eurostatu v lednu poklesly také ceny služeb, nicméně ty se stále "drží" nad nulovou hranicí a úřad počítá s tím, že v budoucnu porostou.  V lednu se podle čtvrtečních údajů spolkového statistického úřadu dostalo do deflace i Německo, tedy největší ekonomika eurozóny.

Analytici původně předpokládali, že spotřebitelské ceny v eurozóně vykážou za leden pokles o 0,5 procenta. Čtvrteční údaje z Německa však podle některých naznačily, že propad cen v eurozóně bude o něco výraznější.

Evropská centrální banka (ECB) se minulý týden v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace rozhodla, že zahájí nákupy vládních dluhopisů a napumpuje do ekonomiky eurozóny více než bilion eur (zhruba 30 bilionů korun).

ECB už loni snížila úrokové sazby na nová rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů. Cílem banky je zvýšit inflaci těsně pod dvě procenta. Inflace v eurozóně je už od října 2013 pod hranicí jednoho procenta, kterou ECB označuje za nebezpečnou zónu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist