Euro se v pondělí vůči americkému dolaru propadlo na nové, jedenáctileté minimum, později ale oživilo. Pokles jednotné evropské měny nastal po nedělním volebním vítězství řecké levicové strany Syriza, která se staví proti dalším úsporným krokům v zemi. Investoři ale později rozhodli vybrat část zisků po dvou dnech dramatických ztrát.

Jednotná evropská měna se v asijském obchodování dostala až na 1,1098 USD, což byla nejnižší úroveň od září 2003. Ztráty ale později smazala a v Evropě se velkou část dopoledne obchodovala kolem 1,1235 USD, což představovalo nárůst o zhruba 0,33 procenta.

Syriza se staví proti dalším úsporným krokům v zemi, což by mohlo vést k rozkolu mezi zadluženým Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli. Z reakcí evropských lídrů je ale podle agentury AP možné získat dojem, že Evropa by se mohla s Řeky dohodnout na kompromisu ohledně dluhu, a zabránit tak chaotickému odchodu země z eurozóny.

Analytici předpokládají, že euro bude obecně dále klesat. Čtvrteční oznámení Evropské centrální banky o začátku nákupů státních dluhopisů ale prý uchránilo řecké trhy před dopadem řeckých voleb. Euro od sdělení ECB ztratilo k dolaru více než čtyři centy.

Vývoj na měnovém páru EUR/USD (za posledních 24 hodin):

EUR/USD

"Skutečnost, že už byl ohlášen program kvantitativního uvolňování ze strany ECB (...) omezuje dopad na euro," sdělil analytik Stephen Gallo ze společnosti Bank of Montreal v Londýně. Tento krok podle něj pravděpodobně přispěl k tomu, že se euro odrazilo od minim v blízkosti 1,11 USD.

Euro oživilo i vůči japonskému jenu. Největší zisky ale euro zaznamenalo vůči švýcarskému franku, k němuž vykázalo nárůst minimálně o 1,2 procenta. Dnešní data ukázala, že objem takzvaných vkladů na viděnou, které mají komerční banky u švýcarské centrální banky (SNB), minulý týden prudce stoupl. To bývá ukazatelem toho, že SNB prodávala franky, aby udržela švýcarský frank dole navzdory tomu, že nedávno v šokujícím kroku limit pro kurz domácí měny vůči euru zrušila.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist