Jak ovlivní kvantitativní uvolňování, s nímž přišla Evropská centrální banka, českou ekonomiku?

Analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara předpokládá, že dojde k dalšímu poklesu výnosů českých vládních dluhopisů a v případě úspěšného vyvolání inflace v eurozóně klesnou i tuzemské deflační tlaky. "Čili klesne pravděpodobnost, že ČNB bude muset znovu přikročit k intervenci na oslabení koruny," řekl Šimara s tím, že další vliv na českou ekonomiku pramení z případného oživení ekonomiky eurozóny. To by vzhledem k tomu, že přes 80 procent vývozu proudí právě na tyto trhy, podpořilo domácí exportéry.

Zahájení kvantitativního uvolňování je podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera dobrou zprávou pro Českou národní banku. Důvody nízké inflace v České republice v roce 2014 jdou výrazně na vrub nízkým cenám a boj ECB proti nízkým cenám je i v souladu s cílem ČNB dostat inflaci k 2procentnímu cíli.

"Kvantitativní uvolňování obecně působí ve směru oslabování měny, což se projevilo i mírným posilováním koruny vůči euru. Očividně se však trh stále obává možného zásahu ČNB, což je podle nás zatím neopodstatněné," zhodnotil Seidler. "Koruna tak vůči euru posílila po oznámení kroků ECB pouze mírně, větší posílení tak očekáváme až po únorovém jednání ČNB. Ta podle nás potvrdí, že nízká inflace tažená ropou pro ní nepředstavuje riziko, které by vyžadovalo zvyšovat hladinu kurzového závazku. Koruna by se pak mohla vrátit 27,6 koruny za euro, případně i k silnějším hodnotám v závislosti na tom, jak přesvědčivá ČNB bude."

Zářím 2016 to možná neskončí

I když se zahájení programu kvantitativního uvolňování ze strany Evropské centrální banky (ECB) dalo očekávat, schválený objem nákupu státních dluhopisů byl pro příznivce i odpůrce tohoto kroku překvapivý. Ocitl se totiž vysoko nad předpokládanými 550 miliardami eur, což po oznámení vyvolalo rychlou reakci trhu.

"Bezprostředně poté se kurz dostal až pod 1,14 dolaru za euro. Na druhou stranu výrazně posílily vládní dluhopisy zemí eurozóny, zejména pak Itálie, Španělska či Francie. Pozitivní reakce byla patrná také na akciových trzích, a to napříč burzami jednotlivých zemí," konstatoval Jiří Šimara.

Zbývá vám ještě 40 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.