Mít rodinu se podnikatelům může vyplatit. Když totiž zaměstnají své blízké na dohodu o provedení práce do 10 tisíc korun za měsíc, jejich mzda je stojí na daních méně než zisk firmy. Živnostníci mají možnost přilepšení formou rozdělení příjmů a výdajů na spolupracující osobu, třeba manželku. 

"Podnikatel může navíc svému příbuznému a zároveň zaměstnanci hradit vzdělávání, odborné a jazykové kurzy, které souvisejí s činností firmy. Může mu nabídnout řadu benefitů, například stravenky, z nichž má 55 procent ceny daňově uznatelných, nebo příspěvky na kulturní a sportovní akce. Totéž platí o nedaňovém nákladu až 20 tisíc korun v podobě příspěvku na dovolenou, pokud se jedná o běžnou praxi firmy. Také může zaměstnanci poskytnout firemní vozidlo k soukromým účelům a přidanit jedno procento z pořizovací ceny vozu. V neposlední řadě mu lze přispívat na životní a penzijní připojištění," vypočetla Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision. 

Zaměstnat manžela, manželku či registrovaného partnera je však možné pouze majitelem firmy – společnosti s ručením omezeným nebo jiné korporace – nikoliv OSVČ. Živnostník se svojí manželkou či manželem pracovní poměr uzavřít nemůže, ale má k dispozici instituci spolupracující osoby. Rozdělením příjmů a výdajů na svou druhou polovičku si mnozí z nich výrazně sníží daňovou povinnost. 

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Výhody spolupracující osoby

OSVČ si už zvykly, že společně s výdajovými paušály nemohou uplatnit slevu na manželku ani na dítě. A stejně smířlivě přistupují i k případné platbě zvýšené solidární daně. S pomocí institutu spolupracující osoby je však všechno jinak. "Jedná se o běžnou praxi daňové optimalizace rodiny. Spolupracující osoba totiž podnikateli umožňuje rozdělit příjmy a výdaje na manželku, partnera nebo na dítě, které dokončilo povinnou školní docházku, a tím se zbavit hrozby placení solidární daně. Dále může spolupracující osoba využit slevu na dítě v základní výši 13 404 korun, na další děti vyšší, přestože podnikatel uplatňuje výdajový paušál a na slevu sám nárok nemá," popsala Štarmanová.

Podmínkou instituce spolupracující osoby je, že žije ve společné domácnosti a podílí se na podnikání, dejme tomu v administrativě nebo účetnictví. Není však podmíněna sňatkem. Rovnocenný podíl spolupracující osoby na příjmech a výdajích pak nesmí překračovat v úhrnu 30 procent, v případě manžela či manželky 50 procent.

Částka, o kterou příjmy převyšují výdaje, může být nejvýše 180 tisíc korun za zdaňovací období (u manžela/ky je to 540 tisíc korun) a za každý započatý kalendářní měsíc spolupráce nejvýše 15 tisíc korun (pro manžela/ku opět platí vyšší částka 45 tisíc korun).

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se